BİST100 endeksi dün 77.845 – 77.216 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.677 seviyesinde yüzde 0.67 değer kazancıyla tamamladı.

ABD tarafında dayanıklı mal siparişleri piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanırken, çekirdek dayanıklı mal siparişleri de yüzde 0,4 ile beklentilerden daha az gerileme kaydetmiş oldu. Diğer yandan, FED Başkanı Janet Yellen yaptığı konuşmada mevcut konjonktürün Fed’in faiz artışına izin verdiğini ancak bu kararı gelecek verilere bakarak değerlendirileceğini ve faiz oranlarını arttırmak için belli bir zaman çizelgelerinin olmadığından bahsetti. ABD borsaları OPEC’ten gelen anlaşma haberinin etkisiyle yükselişe geçen enerji ve sanayi sektörü hisselerinin öncülüğünde günü pozitif tamamladı. ABD’de bugün ikinci çeyreğe ait büyüme rakamlarının son revizesi , kişisel tüketim ve beklemedeki konut satışları verisi açıklanacak. Bunun yanı sıra, FED üyeleri Lockhart, Powell ve Kashkari’nin konuşmaları takip edilecek.

Dün Euro Bölgesi’de Almanya’dan açıklanan GFK tüketici güven endeksi beklentilerin altında 10.0 olarak geldi. Avrupa piyasalarını etkilemeyen  veri sonrası borsalar günü pozitif tamamladı. Euro Stoxx 50 endeksindeki pozitif görünüme hammadde, dayanıklı mal ve kamu hizmeti dağıtım sektörüne ait hisseler öncülük ederken, DAX endeksindeki yükselişe bankacılık sektörüne ait hisselerin eşlik ettiği görüldü. Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı olarak Almanya’nın Eylül ayına ait işsizlik oranı ve tüketici güveni ile enflasyon rakamları açıklanacak.

Bugün Asya borsaları alıcılı seyir söz konusuyken, ABD vadelilerinde de pozitif görünüm dikkat çekiyor.

Dün yurtiçinde önemli bir veri akışı gerçekleşmedi. Yurtiçinde olumlu havanın devam ettiği günde BİST100 ve BİST30 alıcılı seyretti. BİST 100 endeksi günü yüzde 0,67 değer kazancıyla sonlandırırken, 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki düşüş devam etti.  Ülke CDS puanı ise 8 baz puan yükselerek 271’e çıktı. Bugün yurtiçinde ekonomi güveni açıklanacak.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endeks küresel piyasalardaki pozitif havadan etkilenerek toparlanmasını sürdürüyor. Yukarı yönde ilk olarak 80.000 ve ardından 81.000 seviyeleri hedeflenebilir

Aşağıda ise ilk etapta günlük bazda 50 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği 77.000 takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması halinde 76.200 ve ardından 75.000 seviyesi önemli destek noktası olarak dikkat edilebilir.