BİST100 endeksi haftanın son işlem gününde 77.284 – 76.220 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.119 seviyesinde yüzde 0,43 değer kazancıyla tamamladı.

ABD tarafına bakıldığında yıllıklandırılmış büyüme verisinin ikinci revizesi beklentilere paralel yüzde 1,1 olarak açıklandı. Büyüme verisinin ilk revizesi yüzde 1,2 olarak gelmişti. Diğer taraftan, kişisel harcamalar yüzde 4,4 ve çeyreklik bazda çekirdek kişisel tüketim harcamaları yüzde 1,8 beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Küresel piyasalar Cuma günü FED Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole sempozyumundaki konuşmasına kadar bekleyiş içinde yavaş bir seyirle geçirirken, konuşmanın ardından piyasalara hareketlilik geldi. Yellen, bir taraftan ekonomik durumun son aylarda faiz artışı için güçlendiğini söylerken, diğer taraftan ekonomik durumun belirsiz olduğunu belirtti. Yellen’ın sözlerini piyasalar karışık algılarken, volatilite oldukça yükseldi. ABD borsaları telekomünikasyon, hammadde ve kamu hizmeti dağıtım şirketlerine ait hisseler öncülüğünde günü negatif sonlandırdı. ABD’de haftanın ilk gününde çekirdek kişisel tüketim harcamaları, kişisel gider ve kişisel gelir ile Dallas FED imalat endeksi verileri açıklanacak.

Euro Bölgesi’nde Cuma günü Almanya GFK tüketici güven endeksi 10.2 beklentilerin üzerinde açıklandı. İngiltere büyüme verileri ise çeyreklik bazda yüzde 0.6 ile yıllık bazda yüzde 1.1 ile beklentiler dahilinde geldi.

Avrupa Borsaları sağlık hammadde ve sanayi sektörüne ait hisseler öncülüğünde pozitif bir seyir takip etti. Bugün Euro Bölgesi’nde piyasaları etkileyecek önemde bir veri akışı bulunmamaktadır.

Yurtiçinde haftanın son işlem gününde veri akışı sakin olup gözler Yellen’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşma yurtiçi piyasalara etkilerindeydi.  Güne negatif başlayan BİST100 günün ilk yarısında satıcılı bir görünüm sergilese de Yellen’ın açıklamalarının ardından yönünü hızla yukarı çevirdi.

BİST100 yüzde 0,43 değer kazanırken, iki yıllık gösterge tahvil faizinde yatay bir seyir  gözlendi. Ülke CDS puanı 5 baz puan gerileyerek 240 seviyesinde haftayı bitirdi. Bugün yurtiçinde takip edeceğimiz önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan BİST100’de yukarıda 77.700 direnci üzerinde  4 saatlik bazda 200 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 78.900 direnci kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması durumunda 79.400 seviyesi hedeflenebilir. Aşağıda ise 76.400 ve ardından BİST100 için kritik destek olan 75.000 seviyesi izlenecektir.