BİST 100 endeksi dün 75.924 – 74.884 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.244 seviyesinde yüzde 0.22 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de veri akışının sakin olduğu dün gelen haftalık işsizlik başvuruları 262 binlik piyasa beklentilerinin üzerinde 266 bin olarak gerçekleşti. Borsalarda karışık bir görünümün hakim olduğu günde S&P endeksi beklentileri aşan şirket bilançolarıyla yükselirken, Dow Jones günü yataya yakın pozitif kapattı. Endekste satışlarda telekomünikasyon ve sanayi hisseleri baskınken, S&P  ise bilişim ve tüketim şirketleri hisselerine gelen alımlarla yükseldi. Bugün ABD’de ikinci çeyreğe ilişkin büyüme ile kişisel tüketim, çekirdek kişisel tüketim harcamaları ve Michigan tüketici güveni verileri takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün Almanya’ya ait enflasyon verileri aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Temmuz ayında işsizlik oranı değişimi ise 7 bin  azalışla beklentilerden daha fazla gerileme kaydetti. Euro Bölgesi geneline ilişkin tüketici güveni ise negatif tarafta 7.9 açıklanarak beklentileri karşılayamadı. Avrupa Borsaları günü satıcılı tamamlarken , bankacılık ve otomotiv sektörleri hisselerine gelen satışlar bu görünümde etkili oldu.

Bugün Japonya tarafından gelen yoğun veri akışının ardından Merkez Bankası’nın faiz ve parasal genişleme kararları takip edildi. Japonya Merkez Bankası beklentilerin aksine faizleri ve parasal genişlemeyi sabit tuttuğunu açıkladı. Karar piyasalarda  hayal kırıklığı olarak nitelendirilirken Asya borsalarında da satışlar hakim oldu.

Yurtiçinde dün veri akışı sakindi. Borsa İstanbul günü satıcılı tamamlarken, 2 yıllık gösterge tahvilde 0.12 bp düşüş kaydedildi. Paritedeki geri çekilmeler sınırlı da olsa devam ederken ülke CDS puanı 273’e geriledi. Bugün yurtiçinde ticaret dengesi verisi takip edilecek. Yurtiçinde ticaret dengesinin 6.40 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Dün bilanço açıklayan AKBNK’ın gelirleri 3.441 milyar dolar , karı ise 1.414 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.  Benzer şekilde bilanço açıklayan GARAN da geliri 4.433 milyar dolar olurken  , karının 1.536 milyar dolar gerçekleşmesiyle piyasa beklentilerini karşıladığı görüldü. Bugün ARCLK ve YKBNK ‘nin bilançoları takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste 77.000 direnci büyük önem taşımaktadır. Bu seviyenin kırılması durumunda alımların hız kazanarak 78.400 ve ardından 80.000 üzerinde yükselen bir Borsa İstanbul hedeflenebilir. Aşağıda ise 74.100 desteğinin altında  73.500 ve ardından 72.000 destekleri izlenebilir.