BİST100 endeksi dün 77.093–75.855 seviyeleri arasında işlem gördü ve 76.929 seviyesinde yüzde 2.35 değer kazancıyla günü tamamladı.

Dün ABD’de 2016 yılı 1. çeyreğe ait büyüme verisinin 3. revizyonu yüzde 1.0’e yükselmesi yönünde olan beklentilerin üzerinde yüzde 1.1 artış gösterdi. 1. çeyreğe ait kişisel tüketim harcamaları yüzde 2.0 olan beklentilerin altında yüzde 1.5 artış gösterirken, çekirdek kişisel tüketim harcamaları yüzde 2.1 olan beklentilerin altında yüzde 2.0 artış gösterdi. Büyümenin beklentilerin üzerinde açıklanmasına rağmen kişisel tüketim harcamalarında bu artışın görülmemesi büyümenin hala sağlıklı bir şekilde gerçekleşmediği yorumunu yapabiliriz. Haziran ayı tüketici güveni 98,0 ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. Küresel çalkantılara rağmen ABD’li vatandaşların ABD ekonomisin olan güveninin umutsuz olmadığını göstermekte. ABD Borsaları bankacılık, enerji ve perakende sektörleri şirket hisseleri öncülüğünde alıcılı seyretti. Bugün ABD’de Mayıs ayına ait kişisel gelir ve gider verileri, beklemedeki konut satışları takip edilecektir.

Euro Bölgesine dün önemli bir veri akışı bulunmazken, İngiltere referandumu sonrasında 2 gün süren sert satışların tepki alımlarıyla karşılaştığını gördük. Avrupa Borsaları piyasalardaki tepki alımlarıyla kamu hizmeti dağıtım şirketleri, telekomünikasyon ve sağlık sektörleri öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi’nde tüketici güveni, Almanya’ya ait enflasyon verileri ve Temmuz ayı GFK tüketici güven endeksi takip edilecektir. Almanya’dan gelecek TÜFE verileri ise Avrupa borsalarının lokomotifi konumunda bulunan Dax öncülüğünde fiyatlamaları belirleyebilir.

Dün yurtiçinde veri akışı sakinken küresel piyasalardaki pozitif havaya ayak uyduran BİST100 günü alıcılı kapattı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 8.72’ye gerileme TL cinsi varlıklardaki değerlenmeyi destekler nitelikteydi. Akşam saatlerinde Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen terör eyleminin ardından TL’de değer kayıpları görüldü ve kurlarda yukarı yönlü hareketler izledik. Ülke CDS puanı 255’ e geriledi. Bugünkü fiyatlamalarda etkileri takip edilecektir. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 74.750 aşağısında 72.500 desteği takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta günlük bazda 200 birimlik ortalamanın geçtiği nokta olan 77.305 seviyesi üzerinde 78.900 ve 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.