BİST100 endeksi dün 77.160 – 76.651 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.160 seviyesinde yüzde 0.57 değer kazancıyla tamamladı.

 

ABD tarafında büyümenin öncül göstergelerinden olan hizmet PMI verisi 51,9 ile beklentilerin üzerinde açıklanması büyüme tarafında umutları yeşertirken dolar endeksinde gün içerisinde kısa vadeli alımları destekledi. ABD’de ayrıca tüketici güveni 104,1 puana yükseldi. Böylece tüketici güveni ABD’de Ağustos 2007’den beri en yüksek değere ulaştı. ABD borsaları bilişim teknolojileri ve perakende sektörüne ait hisseler öncülüğünde alımların ağırlıkta olduğu bir gün geçirdi. ABD’de bugün çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Ayrıca, FED Başkanı Janet Yellen’ın yapacağı açıklama takip edilecek.

Dün Euro Bölgesi veri akışı olarak sakin bir gün geçirdi. Avrupa borsaları petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji şirketleri hisselerinde satış getirmesi, otomotiv, kamu hizmeti dağıtım ve finans sektörleri öncülüğünde değer kaybetti. Özellikle Almanya’nın en büyük bankalarından olan Deutsche Bank’taki değer kaybının devam etmesi, Avrupa’da bankacılık sektöründe tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Deutsche Bank’ın sermaye sıkıntısı ve ABD kurumlarıyla olan hukuki durumunun satışlarda etkili olduğu belirtiliyor. Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı olarak GFK Tüketici güven endeksi açıklanacak. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi konuşması izlenecektir.

Bugün Asya borsaları negatif seyir söz konusuyken, ABD vadelilerinde satıcılı görünüm dikkat çekiyor.

Dün yurtiçinde önemli bir veri akışı gerçekleşmedi. Moody’s kararı sonrası oluşan olumsuz havanın dağılması ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) banka ve kredi kartlarına yönelik yaptığı değişiklik içeren düzenlemelerin dün itibariyle yürürlüğe girmesinin bankacılık hisselerine olumlu yansıdığı görüldü. BİST 100 endeksi günü yüzde 0,57 değer kazancıyla sonlandırırken, 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki geri çekilme dikkat çekti.  Ülke CDS puanı yataya yakın bir seyir izleyerek 263 puana çıktı. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste Cuma günkü Moody’s kararının negatif etkisini yitirmeye başlandığı gözlenirken toparlanma gayreti dikkat çekiyor. Yukarı yönde günlük bazda 100 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 77.600 seviyesinin üzerinde  80.000 ve ardından 81.000 seviyeleri hedeflenebilir

Aşağıda ise ilk etapta 76.200 desteği takip edilebilir. Bu seviyenin altında 75.000 seviyesi önemli destek noktası olarak dikkat edilebilir.