BİST100 endeksi dün 75.075 – 73.758 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.075 seviyesinde yüzde 1.88 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün gözler FED’in açıklayacağı faiz kararındaydı. Fed’den bu toplantıda beklentiler dahilinde faizlerde bir değişiklik yapılmadı. Yapılan açıklamada ABD ekonomisine olan risklerin hafiflediği, istihdam piyasasının sıkılaştığı ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 olan hedefine ulaşmasının beklenildiği belirtildi. ABD borsaları temel tüketim şirketleri, tüketici hizmetleri ve kamu hizmeti dağıtım şirketi hisseleri öncülüğünde günü negatif tamamladı. Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları verisi takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün Almanya’ya ait Ağustos ayı GFK tüketici güven endeksi beklentilerin üzerinde 10,0 olarak açıklandı. İngiltere’ye ait 2. çeyrek büyüme verileri çeyreklik bazda yüzde 0.6, yıllık bazda yüzde 2.2 ile beklentileri aştı. Avrupa Borsaları dayanıklı mal, otomotiv ve sanayi hisseleri öncülüğünde günü primli bitirdi. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait TÜFE ve işsizlik oranı verisi takip edilecektir. Ayrıca Euro Bölgesi Temmuz ayı tüketici güveni verisi takip edilecektir.

Yurtiçinde dün veri akışı sakindi. BİST’te satıcılı bir görünüm hakimken, TL paritelerinde de satıcılı bir seyir izlendi. 2 yıllık gösterge tahvilde yatay bir seyir izlendi ve ülke CDS 276 puanı olarak değişmedi. Bugün de yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

Dün bilanço açıklayan OTKAR, TAVHL, TCELL’in ikinci çeyrek net karı ve giderleri açıklandı. OTKAR’ın gelir ve karı bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi ve beklentileri aştı. TAVHL karı bir önceki yılın aynı dönemine göre azalış gösterirken, geliri ilgili, dönemin üzerindeydi. Gelir ve kar açıklamaları analist beklentilerinin altında kaldı. TCELL’in gelirleri bir önceki yılın aynı döneminin üzerindeyken, karı ilgili dönemin altında kaldı ve kar ve gelir açıklamaları beklentilerin altında geldi. Bugün  GARAN ve AKBNK’ tan bilanço açıklamaları takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste alımların devam etmesi halinde 75.200 direnci kırıldığı takdirde 200 ve 50 günlük hareketli ortalamanın kesiştiği 77.450 direnci öne çıkmaktır. Bu direnç kırıldığı takdirde 80.000 seviyelerine kadar yükselişler yaşanabilir. Aşağıda ise 72.550 desteğinin kırılması durumunda ilk olarak 70.000 ve ardından 68.400 seviyeleri hedeflenebilir.