BİST100 endeksi dün 76.952 – 76.148 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.725 seviyesinde yüzde 3.80 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de haftanın ilk günü açıklanan yeni konut satışları Ağustos ayında 609 bin ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Dallas Fed imalat endeksi ise yüzde 2.5 azalması yönünde olan piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 3.7 azalış gösterdi. ABD borsaları bankacılık, sağlık ve dayanıklı mal sektörüne ait hisseler öncülüğünde satıcılı bir gün geçirdi. ABD’de bugün Eylül ayına ait hizmet PMI verisi, tüketici güveni ve Fed Başkan Yardımcısı Fischer’ın konuşması takip edilecek.

Dün Eylül ayına ait Almanya IFO iş ortamı güven endeksi 106.3 olan piyasa beklentilerinin üzerinde 109.5 olarak açıklanarak Mayıs 2014 ‘ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Diğer yandan, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin konuşmasında Avrupa ekonomisindeki toparlanmanın ılımlı bir biçimde devam edeceği belirtildi. Avrupa borsaları, Deutsche Bank’ın ABD’den 14 milyar dolar ceza alması sonrasında hisselerinin tarihi dip seviyeleri görmesi ve Almanya Başbakanı Merkel’in bankaya destek olmayacaklarını açıklamasından negatif etkilenerek bankacılık, sanayi ve sağlık hisseleri öncülüğünde günü kayıpla tamamladı. Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin geçecektir.

Dün yurtiçinde Eylül ayına ait kapasite kullanım oranı yüzde 76.6 ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanırken, reel sektör güveni de 106.5 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Yurtiçinde Cuma kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s piyasa kapanışının ardından sürpriz şekilde Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesi fiyatlanırken, kur tarafı yeni haftaya boşluklu açılış yaparak başladı. Kur gün içerisinde en yüksek 2.9987 seviyelerini test etse de gün içerisinde bu seviyelerden  kâr satışlarıyla karşılaştı. BİST100 endeksi açılışta yüzde 4,40 kayıplı başlasa da günü yüzde 3,80 kayıp ile tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 27 baz puanlık yükseliş TL varlıklarındaki değer  kaybını destekler nitelikteydi.   Ülke CDS puanı da sert yükselerek 262 puana çıktı. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste Cuma günü piyasaların kapanışının ardından gelen Moody’s sürpriz bir şekilde not indirim haberi etkisiyle endekste satıcılı görünüm mevcut. Bu aşamada ilk etapta 75.000 desteği takip edilebilir. Bu seviyenin altında 74.100 seviyesi ve ardından 72.500 önemli destek noktası olarak dikkat edilebilir.

Yukarı yönde 4 saatlik bazda 50 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 77.500 seviyesinin üzerinde  80.000 ve ardından 81.000 seviyeleri hedeflenebilir.