BİST 100 endeksi dün 74.831 – 73.208 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 73.689 seviyesinde yüzde 0.65 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de Temmuz ayı hizmet PMI verisi 50.9 gelerek beklentilerin altında kalırken, tüketici güven endeksi 97.3 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Haziran ayı için açıklanan yeni konut satışları ise önceki ay açıklanan rakamın epey üzerinde yüzde 3.5’e yükseldi. ABD borsaları dünü karışık bir seyirle tamamladı. Dow Jones endeksi telekomünikasyon, müşteri hizmetleri ve tüketim şirketleri hisseleri öncülüğünde yüzde 0.10 negatif tamamlarken, S&P500 endeksi günü sanayi, hammadde ve bilişim teknolojileri hisseleri öncülüğünde yüzde 0.03 pozitif bitirdi. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri ile çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisi açıklanacaktır. Ayrıca, iki gün süren FOMC toplantısının ardından FED’in açıklayacağı faiz kararı takip edilecektir. Her ne kadar Fed’den bu toplantıda faiz artırımı beklenmese de, önümüzdeki döneme ilişkin gelecek ipuçları oldukça önemli olacaktır.

Euro Bölgesi’nde dün kritik bir veri akışı gündemimizde yer almadı. Avrupa Borsaları kamu hizmeti dağıtım, otomotiv ve sağlık sektörü hisseleri öncülüğünde günü pozitif tamamladı. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait Ağustos ayı GFK tüketici güven endeksi takip edilecektir. Ayrıca İngiltere’ye ait 2. çeyrek büyüme verisi takip edilecektir.

Yurtiçinde dün yılın 3. çeyreğine ait enflasyon raporu takip edildi. Merkez Bankası, enflasyon sunumunda yıllık beklentilerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Enflasyon tarafına bakıldığında ise 2016 yılı sonunda enflasyonun yüzde 8,4 ile yüzde 6,6 aralığında orta noktasının yüzde 7,5 olarak belirlendiği belirtildi. 2017 yılında enflasyon beklentisi yüzde 6,0 olurken 2018 beklentisi ise yüzde 5,0 olarak ifade edildi. 2016 yılı içerisinde enerji fiyatlarındaki yükseliş, asgari ücret artışı ve işlenememiş gıda fiyatlarında görülen yükselişin enflasyonu arttırdığı söylenirken birikimli kur etkisinde görülen azalışın ve turizm sektöründe görülen yavaşlamanın hizmet enflasyonu üzerinden enflasyonu dengelediği vurgulandı. Güne pozitif başlayan BİST’te enflasyon raporunun ardından satıcılı bir görünüm hakim olurken, TL paritelerinde de alıcılı bir seyir izlendi. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 4 baz paunlık artış görüldü. Ülke CDS puanı ise 276  olarak pek bir değişiklik göstermedi.

Dün bilanço açıklayan TTKOM’un ikinci çeyrek net karı giderlerdeki artışın etkisiyle yüzde 26 gerileyerek 248 milyon lira oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamada satış gelirlerindeki artışın, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 12 arttığı belirtildi. Bugün yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmazken  OTKAR, TAVHL, TCELL’in bilançoları takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste alımların devam etmesi halinde 75.200 direnci kırıldığı takdirde 200 ve 50 günlük hareketli ortalamanın kesiştiği 77.450 direnci öne çıkmaktır. Bu direnç kırıldığı takdirde 80.000 seviyelerine kadar yükselişler yaşanabilir. Aşağıda ise 72.550 desteğinin kırılması durumunda ilk olarak 70.000 ve ardından 68.400 seviyeleri hedeflenebilir.