BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününde 75.528–74.016 seviyeleri arasında işlem gördü ve 75.366 seviyesinde yüzde 3.36 değer kaybıyla günü tamamladı.

Haftanın son işlem gününde ABD’de Mayıs ayına ait dayanıklı mal siparişleri beklentilerin altında kaldı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yönelik yapılan referandum sonrasında ayrılma yönünde karar çıkmasıyla euro ve sterlindeki kayıplarla dolar endeksinde yükselişler görüldü. ABD borsaları piyasadaki tedirginliklerle günü bankacılık ve hammadde sektörü şirketleri öncülüğünde satıcılı kapattı. Bugün ABD’de hizmet PMI ve Dallas Fed imalat endeksi takip edilecektir.

Euro Bölgesine Cuma günü önemli bir veri akışı bulunmazken, İngiltere’de Brexit referandumunun ayrılma kararıyla küresel piyasalarda sert satışlar yaşandı. Avrupa borsalarında bankacılık sektörü öncülüğünde yüzde 7’nin üzerinde kayıplar görüldü. İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla kredi ve derecelendirme kuruluşu Fitch, İngiltere’nin notunun indirilebileceğini duyurdu. Moody’s ise İngiltere’nin durağan olan kredi notu görünümünü negatife çektiğini açıkladı. Kuruluştan yapılan açıklamada karara gerekçe olarak, İngiltere’nin ticaret anlaşmalarını düzenleyeceği birkaç yıllık dönemde ülkede belirsizliğin artması, güvenin azalmasını, harcamaların ve yatırımların yavaşlamasını bunun sonucu olarak da büyümenin zayıflaması beklenmektedir ifadesi gösterildi. Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

Haftanın son işlem gününde yurtiçinde veri akışı sakinken İngiltere’nin ayrılma kararı sonrası küresel piyasalardaki satışlara ayak uydurarak borsada da satıcılı bir görünüm hakimdi. 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki yüzde 2.56’ lık artış borsadaki satışları destekler nitelikteydi. Açıklanan sonuçların ardından DolarTL’de ilk etapta 3.03 seviyeleri test edildiyse de gün içerisindeki kar satışlarıyla geriledi. Ülke CDS puanı 258’e geriledi. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 74.750 aşağısında 72.500 desteği takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta 75.800 seviyesi üzerinde 76.500 ve günlük bazda 20 birimlik ortalamanın geçtiği nokta olan 77.113 seviyesi hedeflenebilir.