BİST100 endeksi Cuma günü 80.087 – 79.515 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 79.756 seviyesinde yüzde 0.05 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de haftanın son günü açıklanan Eylül ayına ait imalat PMI verisi beklentilerin altında kalarak 51.4 olarak geldi. FOMC toplantısı ardından zayıf seyreden dolar endeksi ise bu veriye rağmen toparlanma gösterdi. ABD borsaları küresel piyasalardaki satıcılı görünüme paralel günü değer kaybıyla tamamladı. Dow Jones endeksi yüzde 0.71 oranında değer kaybederken, telekomünikasyon sektörü endekste pozitif ayrışmakta. S&P endeksi ise enerji, bilişim ve bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde negatif seyretti. Bugün  ABD’de  Ağustos ayına ait yeni konut satışları ile Eylül ayı Dallas FED imalat endeksi açıklanacak . Ayrıca, FED üyeleri Daniel K. Tarullo ve Robert Kaplan’ın konuşmaları takip edilecek.

Cuma günü Euro Bölgesi ve Almanya’dan açıklanan PMI verileri karışık gelirken, Avrupa piyasaları  haftanın son gününü geri çekilerek geçirdi. Euro Stoxx 50 endeksinde bankacılık, enerji ve kamu hizmeti dağıtım sektörü hisselerindeki satışlar  negatif görünüme neden olurken, Dax endeksinde kamu hizmeti dağıtım, bankacılık ve bilişim teknolojileri sektörü  hisseleri satıcılı görünüme öncülük etti. Bugün Almanya’dan Eylül ayına ait IFO iş ortamı güven endeksi açıklanacak. Diğer yandan, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin konuşması takip edilecek.

Yurtiçinde Cuma günü veri trafiği oldukça sakindi. Haftanın son günü küresel piyasalarda başlayan satış dalgası, yurtiçi piyasaları da etkiledi. BİST100 endeksi bankacılık ve tekstil sektörü öncülüğünde günü yüzde 0.05 oranında kayıpla sonlandırdı. Bununla birlikte, geçtiğimiz hafta içerisinde gayri resmi olarak Türkiye’de darbe girişimi sonrası olumsuz havanın dağıldığını ve not değerlendirmenin önümüzdeki ay sonlanacağını belirten kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s piyasa kapanışının ardından sürpriz şekilde Türkiye’nin notunu Baa3’ten yatırım yapılabilir seviyesinin altına, Ba1’e çekti ve not görünümünü durağan olarak belirledi. Moody’s’ten gelen açıklamada yüksek siyasi riskler ve değişken yatırımcı güveni bileşimi ile ülkenin zayıf dış pozisyonunun bir sonucu olarak şok riski daha fazla dile getirilir olduğu ve Türkiye’nin büyümesinin önümüzdeki yıllarda yavaşlanması beklendiği ifade edildi. Karar sonrası kur tarafı yeni haftaya boşluklu açılış yaparak 2.9935’i test ederken, BİST100 endeksinde de açılışla birlikte satışların etkili olması bekleniyor.

Bugün yurtiçinde Eylül ayına ait kapasite kullanım oranı ve reel sektör güveni açıklanacak. Bu verilerin mevcut gündemde yurtiçi piyasalarda hareketlilik yaratması beklenmemektedir.  

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste Cuma günü piyasaların kapanışının ardından gelen Moody’s haberinin etkisiyle aşağı yönlü boşluklu açılış gerçekleşebilir. Bu aşamada ilk etapta 77.500 desteği takip edilebilir. Bu seviyenin altında 75.000 seviyesi önemli destek noktası olarak dikkat edilebilir.

Haftanın son işlem gününde kritik 80.000 seviyesini test eden endeks bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlayamadı. 80.000 seviyesi üzerinde gelecek kapanışlarda 81.000 ve ardından 83.750 seviyeleri hedeflenebilir.