BİST100 endeksi dün 77.009 – 76.442 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.789 seviyesinde yüzde 0,88 değer artışıyla tamamladı.

ABD tarafına bakıldığında dün dayanıklı mal siparişleri yüzde 4,4 ve çekirdek dayanıklı mal siparişleri yüzde 1,5 ile beklentilerin oldukça üzerinde açıklandı. Haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin altında 261 bin kişi ile son beş haftanın en düşük seviyesine geriledi. Diğer yandan, hizmet PMI verisi beklentilerin altında kalarak 50,9 olarak açıklandı. ABD borsaları sağlık, enerji ve tüketim şirketleri hisseleri öncülüğünde günü kayıpla tamamladı. ABD’de gün içinde büyüme verisi, kişisel harcamalar ve Michigan tüketici güveni verileri açıklanacak. Ayrıca, Baker Hughes petrol kuyu sayıları gelecek. Bugün TSİ 17:00’de FED Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole sempozyumunda konuşma yapması beklenmektedir.

Euro Bölgesi’nde dün Almanya IFO iş ortamı güven endeksi beklenti altında kalarak 106.2 olarak açıklandı. Avrupa borsaları günü kayıpla tamamladı. Euro Stoxx endeksi kamu hizmeti dağıtım, tüketim şirketleri ve telekomünikasyon hisseleri öncülüğünde geri çekilirken, DAX medya, otomotiv ve sağlık sektörüne ait hisseler nedeniyle günü düşüşle kapattı. Euro Bölgesi’nde bugün Almanya GFK tüketici güven endeksi ile İngiltere büyüme verileri açıklanacak.

Dün yurtiçinde veri akışı olarak Ağustos ayına ait kapasite kullanım oranı ve reel sektör güveni açıklandı. Kapasite kullanım oranı yüzde 75,2 ve reel sektör güveni yüzde 103,6 gelerek önceki ay açıklanan rakamların altında kaldı. Bununla birlikte, dün başlayan ABD’deki Jackson Hole sempozyumunda FED yetkililerinin olası faiz artırımı açıklamalarının yarattığı baskı yüzünden gerileyen küresel piyasalardan yurtiçi piyasaların negatif ayrıştığı gözlendi. Yellen’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşma sonrası gelişmekte olan ülkeler çerçevesinde TL cinsi varlıklarda volatilite artabilir.

Güne toparlanma gayretiyle başlayan BİST100 gün içerisinde ılımlı bir alıcılı görünüm sergiledi. BİST100 yüzde 0,88 değer kazanırken, iki yıllık gösterge tahvil faizinde 10 baz puanlık bir geri çekilme borsadaki yükselişi destekler nitelikteydi. Ülke CDS puanı 245 seviyesinde kalarak yatay seyir izledi. Bugün yurtiçinde takip edeceğimiz önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan BİST100’de yukarıda günlük bazda 200 ve 50 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 77.000 direnci kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 78.300 ve ardından 79.400 seviyeleri hedeflenebilir. Aşağıda ise 76.400 ve ardından BİST100 için kritik destek olan 75.000 seviyesi izlenecektir.