BİST100 endeksi dün 74.362 – 72.395 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 74.174 seviyesinde yüzde 3.39 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de veri akışının sakin olduğu dünde ABD’de Dallas Fed İmalat endeksi 1.3 ile beklentilerin altında azalış gösterdi. ABD borsaları dünü petrolün son üç ayın dip seviyelerini test etmesinin etkisiyle enerji, sanayi ve sağlık sektörü hisseleri öncülüğünde negatif tamamladı.  Bugün ABD’den Temmuz ayı hizmet PMI, tüketici güven endeksi ve yeni konut satışları izlenecektir.

Euro Bölgesi’nde ise Almanya’ya ait İFO iş ortamı güven endeksi  108.3 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Piyasa beklentilerini karşılayan veri bir önceki aya göre gerileme kaydetti. Yapılan açıklamada Alman ekonomisine olan güvenin Brexit kararının ardından zayıfladığı ve son yaşanan terör hadiselerinin etkisiyle ekonomik güvende zayıflamanın sürebileceği belirtildi. Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı gündemimizde yer almamaktadır.

Yurtiçinde dün Temmuz ayına ait kapasite kullanım oranı 75.7 ile bir önceki aya göre azalış gösterirken, reel sektör güveni 108.0 ile bir önceki aya göre artış gösterdi. BİST’de azalan geçtiğimiz hafta etkili olan olumsuz haber akışlarının etkisinin azalması ve yurtiçindeki toparlanmayla birlikte alımlar etkili oldu. Borsada işlem gören şirketlerin bilanço açıklama dönemlerinin başlamasıyla birlikte, açıklanacak karlılıklar BİST üzerinde etkili olacaktır. Yurtiçinde veri akışının sakin geçeceği bugün TTKOM’un bilanço açıklaması bekleniyor.

Ülke CDS puanı ise geçtiğimiz haftadan itibaren yaşadığı sert yükselişin ardından 271’e geriledi.

2 yıllık gösterge tahvil faizindeki 9 baz puanlık geri çekilme borsadaki alımları ve TL paritelerindeki geri çekilmeyi destekler nitelikteydi. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste satış baskısının sürmesi durumunda 70.100 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin altında ilk olarak 68.300 ve ardından 66.270 seviyeleri hedeflenebilir. Yukarıda ise 73.200 direncinin aşılması durumunda 75.000 ve sonrasında 77.600 seviyeleri test edilebilir.