BİST100 endeksi dün 76.290 – 75.113 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü aynı zamanda en düşük seviyesi olan 76.116 seviyesinde yüzde 1,57 değer kaybıyla tamamladı.

ABD tarafına bakıldığında dün yeni konut satışları beklentilerin altında 5,39 milyon adet olarak açıklandı. Konut satışlarının Mart ayından beri ilk defa düşüş yaşadığı görüldü. Bu düşüşün azalan stoklar ve yüksek fiyatlardan kaynaklandığı belirtildi. Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları beklentilerin üzerinde 2,5 milyon varil artış gösterdi. Gelen veri sonrası petrolde satışlar etkili oldu. ABD borsaları ise kritik Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Yellen’ın faiz artırımına dair sinyaller vereceği beklentisiyle değer kayıpları yaşadı. Satışlar sağlık, hammadde ve bilgi teknolojileri sektör hisseleri öncülüğünde gerçekleşti. ABD’de gün içinde çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri, haftalık işsizlik başvuruları ve hizmet PMI verileri açıklanacak.

Euro Bölgesi’nde dün Almanya büyüme ikinci çeyrek için yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 1,8 ile beklentilere paralel açıklandı. Avrupa borsaları Almanya’dan büyüme verileri sonrası Dax öncülüğünde, finans ve sanayi sektörlerindeki alımlarla yükseliş kaydetti. Euro Bölgesi’nde bugün Almanya IFO iş ortamı güven endeksi açıklanacak.

Dün veri akışının sakin geçtiği fakat gündemin yoğun olduğu yurtiçinde fiyatlamaya küresel etkiler söz konusuydu. Güney Afrika’da Maliye Bakanı’nın ifade vermeye çağırılması haberinin ardından gelişen ülke para birimlerinde görülen baskıyla beraber TL’de değer kayıpları etkili oldu. Ayrıca Cuma günü Jackson Hole’de konuşma yapması beklenen Janet Yellen’ın faiz artırım sinyali vermesi beklentileri gelişen ülkeler üzerindeki baskıyı artıran unsurlardan oldu. Diğer yandan, Suriye’ye başlatılan sınır ötesi operasyonun TL cinsi varlıklar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı.

Güne sert satıcılı başlayan BİST100 gün içerisinde gelen alımlarla kayıplarını sınırladı. BİST100 yüzde 1,57 değer kaybederken, iki yıllık gösterge tahvil faizinde 7 baz puanlık bir geri çekilme görüldü. Ülke CDS puanı 245 seviyesine sınırlı yükseldi. Bugün yurtiçinde Ağustos ayı Kapasite kullanım oranı ve reel sektör güveni takip edilecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan baktığımızda hareketli ortalamalarının üzerinde seyreden BİST100’deki negatif fiyatlamanın devam etmesi durumunda günlük bazda 200 ve 50 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 77.000 desteği kritik olacaktır. Bu seviyenin kırılması durumunda 76.300 ve ardından 75.000 seviyeleri test edilebilir. Yukarıda ise ilk olarak 77.700 direnci takip edilecektir. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 78.300 ve ardından 79.300 seviyeleri hedeflenebilir.