BİST100 endeksi Cuma günü 72.801 – 70.426 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 71.738 seviyesinde yüzde 0.20 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de veri akışının sakin olduğu günde Markit imalat PMI 51.5 olan piyasa beklentilerinin üzerinde 52.9 olarak açıklandı. Cuma günü borsalarda yaşanan kar satışları ve açıklanan bilançolarının şirket karlılıklarındaki düşüşe işaret etmesinin yarattığı etkiyle gün genelinde satıcılı bir görünüm hakimdi. ABD borsaları bu görünüme rağmen Cuma gününü pozitif tamamlarken, alımlara telekomünikasyon, ham madde ve kamu hizmeti dağıtım sektörü hisselerine gelen alımlar öncülük etti.  Bugün ABD’de Dallas Fed İmalat Endeksi takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde ise Markit imalat PMI verisi beklentilerin hafif altında kalırken, Markit Hizmet PMI ise piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. Almanya’da ise Markit Hizmet PMI ve İmalat PMI verilerinin piyasa beklentilerini karşıladığı görüldü. Gün genelinde gelen kar satışları ile birlikte  Avrupa Borsalarında karışık bir görünüm hakimdi. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait İFO iş ortamı güven endeksi verisi takip edilecektir.

Yurtiçinde Cuma günü veri akışı sakindi. Hükümet tarafından ekonomik ve siyasi görünümü destekleyen açıklamalar gelirken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’de yatırımcı güveninde oluşacak potansiyel bozulmanın bankaların toplam fonlamalarını etkileyebileceğini belirtti. Bunun yanında S&P  Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi ve Garanti Leasing’in kredi notunu, olumsuz görünüm ve yüksek borç çevirme riski sebebiyle düşürdü.  Güne pozitif açılış yapan ve Rusya’dan Türkiye’ye seferlerin tekrar başlaması gibi olumlu haberlerle turizm endeksinde yükseliş yaşayan BİST, gün içerisinde satıcılı seyretse de pozitif görünümünü korudu. Gün içerisinde en fazla değer kazanan hisseler IPEKE ve KOZAA olurken, en çok değer kaybeden hisseler VESTL ve SISE oldu. Bugün Türkiye Temmuz ayına ilişkin kapasite kullanım oranı ve reel sektör güveni verileri takip edilecektir.

Ülke CDS puanı ise hafta başından itibaren yaşadığı sert yükselişin ardından 275’e geriledi. 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki yüzde 1.67’lik geri çekilme borsadaki alımları ve TL paritelerindeki sınırlı geri çekilmeyi destekler nitelikteydi.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste satış baskısının sürmesi durumunda 70.100 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin altında ilk olarak 68.300 ve ardından 66.270 seviyeleri hedeflenebilir. Yukarıda ise 73.200 direncinin aşılması durumunda 75.000 ve sonrasında 77.600 seviyeleri test edilebilir.