BİST100 endeksi dün 76.173 – 74.976 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.036 seviyesinde yüzde 1,02 değer kaybıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde makro veri akışının sakin olduğu günde gözler akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndaydı . Son dönemde piyasalarda yaşanan hareketliliğin ele alınacağı belirtilen toplantı sonrası yapılan açıklamada kurdaki artışın Türkiye ekonomisi için risk oluşturmadığına vurgu yapılan toplantıda, kamunun döviz borcunu çevirmede bir sorun yaşamadığı, hane halkı ve KOBİ'lerin de döviz kaynaklı riskleri bulunmadığını belirtildi. Zirvede, batı ülkelerinin kendi krizlerini gelişmekte olan piyasalara yıkmaya çalıştığının altı çizildi.  EKK ve Fed tutanakları öncesinde açıklanan güçlü ABD verilerinin ardından kurda tarihi zirve yenilirken, BİST 100’de MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksine paralel şekilde değer kaybıyla gün sonlandırıldı. Bugün gözler Merkez Bankası’ndan gelecek faiz kararında olacak. Dün yüksek faizleri eleştiren açıklamaların ardından, bugün Merkez Bankası’nın atacağı adım büyük önem taşımaktadır. Kurum olarak merkezden faizlerde bir değişikliğe gitmesini beklememekle birlikte, sadeleşme sürecinin bitirilip bitirilmeyeceğine ilişkin gelecek açıklamalara dikkat edilmelidir.  Ayrıca son dönemde kurdaki hareketliliğe ilişkin gelecek açıklamalar uzun süredir zayıf seyreden TL cinsi varlık fiyatlamaları açısından belirleyici olacaktır.

ABD’de dün açıklanan Ekim ayına ilişkin dayanıklı mal siparişlerinde manşet ve çekirdek verinin piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdiği takip edildi. Harcamalar kanalına ilişkin olumlu sinyaller veren veriyle birlikte dolarda etkili olan küresel bazdaki güçlü görünüm korunmaya devam ederken, akşam saatlerinde Fed’in 1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıya ait tutanaklar takip edildi. Tutanaklarda çoğu Fed üyesinin görece yakın zamanda faiz artırımından yana olduğu ve faizleri uzun süre düşük tutmanın sakıncalı olacağı görüşüne sahip oldukları görüldü. Benzer şekilde Kasım ayında imalat PMI’ın da beklentileri aştığı takip edildi. Bir gün önce petrolden destek bulan ABD borsaları günü karışık tamamlarken Dow Jones endeksinde tarihi zirveler kaydedilmeye devam edildi. Endekslerde sanayi ve telekomünikasyon sektörü hisseleri yükselişlere öncülük ederken, gayrimenkul, ham madde ve bilişim sektörü hisselerine gelen satışların yükselişi sınırladığı görüldü.  Bugün ABD’de Şükran Günü sebebiyle piyasalar kapalı olacak.

Euro Bölgesi’nde ise açıklanan imalat PMI ve Hizmet PMI verileri bölgede büyümenin toparlanmaya devan edeceğine ilişkin sinyaller veriri nitelikteydi. Borsalarda ise yaklaşan İtalya referandumu, Fransa ve Almanya seçimleri belirsizlikleri gibi nedenlerle birlikte baskı devam ederken yataya yakın negatif bir kapanış gerçekleştirildi. Endekslerdeki satış baskısında kamu hizmeti dağıtım ve sağlık sektörleri hisselerine gelen satışların öncülük ettiği görüldü. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ilişkin büyüme, GFK tüketici güveni ve IFO iş ortamı güven endeksi verileri takip edilecektir. Beklentileri karşılayan verilerin açıklanması durumunda endekslerde pozitif fiyatlamalar etkili olabilir.

Petrol tarafında ise dün Enerji Bilgi İdaresi’nin açıkladığı stoklardaki azalış fiyatları desteklerken, OPEC uzmanları tarafından iki gündür yapılan görüşmeler sonucu üye ülkeler Libya ve Nijerya hariç petrol üretiminin yüzde 4-4.5 aralığında azaltılması konusunda anlaşma sağladı. 30 Kasım öncesi petrol tarafından gelecek haber akışları petrol fiyatları üzerinde etkili olabilecekken, endekslerde enerji sektörlerine de etkileri görülebilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyrettiği BİST 100 endeksinde ilk etapta 74.150 seviyesi ve 72.600 desteği izleniyor olacak. Bu seviyenin kırılması durumunda satışların hız kazanarak 70.100 seviyesine doğru düşüşler görülebilir.

Endekste 20 günlük hareketli ortalama ile desteklenen 75.680 direncinin aşılması durumunda ise alımlar yeniden hız kazanırken, ilk olarak 200 ve 50 günlük hareketli ortalamaların kesiştiği 77.150 ve ardından 80.200 seviyeleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste düşüşlerde ilk etapta 91.500 ve 90.650 destekleri ön planda olacak. Bu seviyenin kırılması halinde 88.175 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir.

Yukarıda ise 93.500 seviyesinin aşılması durumunda ilk olarak 95.000 ve ardından 96.400 dirençlerine doğru yükselişler görülebilir.