BİST100 endeksi dün 78.350–77.211 seviyeleri arasında işlem gördü ve 77.989 seviyesinde yüzde 0.93 değer kazancıyla günü tamamladı.

Dün gece yarısı itibariyle İngiltere’de kapanan referandum sandıklarıyla birlikte, sandıkların çoğunluğunda sonuçlar açıklandı. Kalma taraftarları 48.20 oy oranına sahipken, ayrılıkçı kesimin oy oranının yüzde 51.8 ile çoğunlukta olduğu görülüyor. Resmi sonuçlara sayılı saatler kala birçok yayın kuruluşundan ayrılma kararının netleştiğine ilişkin yapılan haberler, piyasalarda var olan tedirginliği artırmakta. Saat 9 itibariyle resmi sonuçların açıklanması bekleniyor. Sandıklardan çıkacak kararın parlamento onayından geçmesi ve siyasi prosedürlerin tamamlanmasının 2 seneyi aşkın bir süreyi bulabileceği tahmin ediliyor.

Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 259 bin ile beklentilerin altında açıkladı. İmalat PMI verisi 51.4 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken, konut satışları beklentilere paralel açıklandı. Dolar endeksi gün genelinde Brexit referandumuna dair pozitif beklentiler çerçevesinde değer kayıpları yaşadı. ABD borsaları gün genelinde referanduma dair olumlu beklentiler ile gün boyunca alıcılı seyretti. Bugün ABD’DE Mayıs ayı dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecektir.

Euro Bölgesine ait imalat PMI 52.6 ile beklentilerin üzerinde hizmet PMI 52.8 ile piyasa beklentilerinin altında açıklandı. Avrupa borsalarında da piyasalarda dün de hakim olan pozitif havayla risk iştahının artmasıyla gün genelinde pozitif seyir hakimdi. Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait IFO iş güven endeksi takip edilecektir.

Yurtiçinde dün veri akışı sakindi. Küresel bazda İngiltere’ye dair hakim olan pozitif havayla 2 yıllık gösterge tahvil faizinde düşüş görülürken, Bist100’de alıcılı bir görünüm kurlarda ise sert satışlar izledik. Ülke CDS puanı 263’e yükseldi. Bugün yurtiçinde Haziran ayı kapasite kullanım oranı ve reel sektör güveni verileri takip ediliyor olacak. Dün İngiltere referandumunun sonuçlarının piyasalarda endişeleri artırmasıyla ABD vadelilerindeki ve Asya piyasalarındaki negatif görünümle yurtiçinde de gapli ve gün içerisinde satıcılı bir seyrin hakim olabilmesi mümkün. Yine de gün genelinde volatil bir gün geçirebileceğimizi söyleyebiliriz.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 76.930 aşağısında 75.550 ve  72.500 destekleri takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta günlük bazda 200 birimlik ve 20 birimlik ortalamanın kesiştiği nokta olan 77.247 seviyesi ve üzerinde 78.900 seviyesi hedeflenebilir.