BİST 100 endeksi dün 77.867– 77.251 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.404 seviyesinde yüzde 0,28 değer kaybıyla tamamladı.

Küresel piyasalarda yaklaşan noel tatili nedeniyle işlem hacimlerin oldukça düştüğü görülmekte.

Dün veri akışının sakin geçtiği yurt içinde kurlarda sınırlı hareketler görüldü. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 11 baz puanlık geri çekilme görülürken, BİST100’de küresel piyasalarda devam eden negatif havaya ayak uydurarak yüzde 0,28 seviyesinde satıcılı kapattı. Borsa İstanbul dün sağlık, enerji ve sanayi sektörleri öncülüğünde değer kaybı yaşandı.

Euro Bölgesi’nde İtalya'da hükümet, ülkenin en büyük üçüncü bankası Monte dei Paschi di Siena'nın devlet tarafından kurtarılmasını onayladı. Başbakan Paolo Gentiloni hükümetinin, zor durumdaki bankacılık sektörü için 20 milyar euroluk bir kaynak kullanılmasına yetki verdiğini belirtti.

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait Ocak ayına ilişkin GFK tüketici güveni verisi izlenecek. Beklentiler Ocak ayına ilişkin tüketici güveninin bir önceki aya göre artış göstererek 9.9 olarak açıklanması yönünde. İngiltere’de ise yılın 3. çeyreğine ilişkin büyüme verisi ön planda olacak. Beklentiler İngiltere’de 3. çeyrek nihai büyümesinin çeyreklik bazda yüzde 0.5, yıllık bazda ise yüzde 2.3 artış göstermesi yönünde.

ABD’de dün yılın 3. çeyreğine ait nihai büyüme verisi çeyreklik bazda yüzde 3.5 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. 3. çeyrek büyüme verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi bu periyotta ekonominin giderek büyümenin işaretini vermekte.  Kasım ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri beklentilerin altında daralma kaydederek negatif tarafta yüzde 4.6 olarak açıklandı. Dayanıklı mal siparişleri Kasım ayında beklentilerden daha iyimser açıklansa da yılın en yüksek gerileme kaydeden rakamı olarak karşımıza çıktı. İç tüketime dayalı ABD ekonomisinde perakende satışların beklentilerin altında kalmasının ardından açıklanan dayanıklı mal siparişi verilerin de daralma kaydetmesi ekonomik aktivitede 4. çeyrekte zayıflamayı işaret eder nitelikte yorumunu yapabiliriz.

ABD’de dün kişisel gelir ve kişisel gider verileri beklentilerin altında kalırken büyüme tarafında zayıflayan öncü göstergelerin ardından ABD’li vatandaşların harcama kısıntısına gittiğini işaret etmekte. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları da Kasım ayında aylık bazda değişim görülmezken, yıllık bazda yüzde1.4 artış kaydedilerek beklentilerin altında açıklandı.

Dün Avrupa borsalarında karışık bir görünüm hakimken ABD endeksleri tüketim, otomotiv ve ham madde üretici şirketleri öncülüğünde düşüş kaydetti.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak yukarıdan gelen direnç çizgimizin geçtiği 77.900 seviyesinin kırılması halinde önce 78.500 ve ardından 79,500 seviyeleri test edilebilir.

Aşağıda ise 76.900 desteğinin kırılması halinde önce 76.200 ve arkasından 75.000 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste yukarıda 95.800 direncinin kırılması önce 97.400 ve arkasından 98.400 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.

Aşağıda ise 94.200 desteğinin altında önce 93.500 ve arkasından 92.800 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir.