BİST100 endeksi dün 76.215 – 75.415 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.811 seviyesinde yüzde 0,36 değer kazancıyla tamamladı.

Veri akışının sakin geçtiği günde yurtiçinde kurda alımların öne çıktığı günde, Asya, Avrupa ve ABD piyasalarındaki pozitif görünümle BİST100’de pozitif kapanış gerçekleşirken kurdaki yukarı yönlü hareketler endeksteki yükselişleri sınırladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 15 baz puanlık geri çekilme mevcutken, ülke risk primi olan CDS puanı 288’e geriledi. Bugün de yurtiçinde takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmamakla birlikte, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan gelecek haber akışları piyasalarda önemli olacaktır.

ABD’de dün Kasım ayına ilişkin mevcut konut satışları beklentilerin üzerinde 5.60 milyon adet artış göstererek, konut sektöründeki iyileşmenin devam ettiğini gösterdi.

ABD 10 yıllık tahvil faizinde dalgalı bir görünüm sergilenirken gün genelinde yüzde 2,30 seviyelerine doğru geri çekilmeler kaydedildi.

ABD borsaları telekomünikasyon ve hammadde sektörleri öncülüğünde pozitif bir görünüm sergilerdi.

Bugün ise ABD’den ABD’de açıklanacak olan 1-2 Kasım tarihine ait  Fed toplantı tutanaklarının önemini kaybettiğini düşünüyoruz. Ayrıca son dönemde toparlanma kaydeden ABD ekonomisinde harcamalar kanadında etkili olan dayanıklı mal siparişleri ve büyümenin öncül göstergelerinden olan imalat PMI verisi bugün ön planda olacaktır. Verilerin piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi durumunda önümüzdeki dönem büyüme beklentilerindeki artışla dolar tarafındaki güçlü seyre destek sağlayabilir.

Euro Bölgesi Dün Euro Bölgesi’nde veri akışının sakin geçtiği günde Kasım ayına ait tüketici güveni verisi beklentilerin altında daralma kaydederek 6.1’e geriledi.

Avrupa borsaları ise finans ve kamu dağıtım sektörleri öncülüğünde alıcılı seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nde ve Almanya’da Kasım ayına büyümenin öncül göstergelerinden olan ilişkin hizmet ve imalat PMI verileri Euro Bölgesi büyümesi görünümüne ilişkin fikir sağlayabilecektir.

Bugün Asya piyasaları Şükran günü tatili sebebiyle kapalı olacaktır.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyrettiği BİST 100 endeksinde ilk etapta 74.500 seviyesi ve 72.500 desteği izleniyor olacak. Bu seviyenin kırılması durumunda satışların hız kazanarak 70.400 seviyesine doğru düşüşler görülebilir.

Endekste 75.900 direncinin aşılması halinde önce 76.800 ve arkasından 77.100 dirençleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste düşüşlerde ilk etapta 91.500 ve 90.650 destekleri ön planda olacak. Bu seviyenin kırılması halinde 88.175 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir.

Yukarıda ise 93.500 seviyesinin aşılması durumunda ilk olarak 95.000 ve ardından 96.400 dirençlerine doğru yükselişler görülebilir.