BİST 100 endeksi dün 79.897 – 78.781 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 79.795 seviyesinde yüzde 2.41 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün açıklanan verilerden Chicago Fed ulusal aktivite endeksi 0.15 puan artış beklentilerinin aksine 0.55 puan azalırken, mevcut konut satışları ise aylık bazda yüzde 0.9 geriledi. FOMC toplantısının ardından faiz kararında bir değişiklik olmaması ve FED’den gelecek faiz artırımı adımıyla ilgili beklentilerin Aralık ayına yönelmesi, başta ABD piyasaları olmak üzere küresel piyasalarda olumlu rüzgarların esmesini sağlamıştı. ABD Borsaları günü alıcılı tamamlarken alımlara Dow Jones endeksinde telekomünikasyon, tüketim şirketleri ve bankacılık sektörü hisseleri; S&P endeksinde ise gayrimenkul, telekomünikasyon ve tüketim şirketleri hisseleri öncülük etti. Bugün veri trafiği olarak  nispeten sakin bir gün geçirecek ABD’de imalat PMI verisi takip edilecek.

Dün Euro Bölgesi’nde kritik bir veri akışı yoktu. Veri trafiğinin sakin olması,  Avrupa piyasalarının küresel piyasalarda olumlu havaya uyum sağlamasını kolaylaştırdı. Euro Stoxx 50 endeksindeki yükselişi enerji, telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri sektörü hisselerindeki alımlar öncülük ederken, Dax endeksinde kamu hizmeti dağıtım, telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri sektörü  hisseleri öncülük etti. Bugün veri akışı olarak Almanya ve Euro Bölgesi’ne ait imalat PMI, hizmet PMI ve bileşik PMI verileri takip edilecek.

Yurtiçinde Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında açıkladığı faiz kararı takip edildi. Piyasa beklentisine paralel olarak marjinal fonlama oranı yüzde 8,5’ten yüzde 8.25’e indirilirken, Geç Likidite Penceresi uygulaması  çerçevesinde borç verme faiz oranı yüzde 10’dan yüzde 9,75’e çekti. Toplantı sonrasında yayınlanan basın açıklamasında  son dönemde açıklanan verilerin ve yılın 3. çeyreğine dair göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret ettiğine dikkat çekildi. Ayrıca, her ne kadar enflasyonda düşüşün devamı öngörülse de, akaryakıtta yapılan ÖTV ayarlamasının önümüzdeki dönemde enflasyondaki gerileme görünümünde sınırlayıcı etkisi olabileceğinin altı çizildi. Merkez bankası faiz kararı ve açıklaması sonrası yurtiçi piyasalar pozitif görünümünü korurken, BİST100 endeksi bankacılık sektörü öncülüğünde günü yüzde 2.41 oranında primle sonlandırdı. Bununla birlikte 2 yıllık gösterge tahvil faizde gerileme gözlendi. TL cinsi varlıklarda ise bir miktar kâr satışları görülürken, ülke CDS primi ise 255’ten 243’e geriledi.

Bugün yurtiçinde açıklanacak önemli bir veri trafiği bulunmamaktadır.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste hareketli ortalamalar üzerinde fiyatlamalar devam ediyor. Yukarıda 80.000 direncini aşması halinde 81.100  ve ardından 82.900 seviyeleri hedeflenebilir.

Aşağıda ise günlük bazda 50 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği 77.170 desteği önem taşımaktadır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 76.500 ve ardından 74.000 seviyeleri hedeflenebilir.