BİST100 endeksi dün 77.999–77.139 seviyeleri arasında işlem gördü ve 77.267 seviyesinde yüzde 0.34 kayıpla günü tamamladı.

Dün ABD’de Fed Başkanı Yellen’ın senato önünde yaptığı sunumun ikinci günü takip edildi. Yellen konuşmasının temelinde istihdam piyasasındaki zayıflamaya dikkat çekti ve önümüzdeki dönemlerde iş gücüne katılım oranında düşüş gözlenebileceğini söyledi. Bu açıklamalara paralel şekilde dün IMF açıkladığı yıllık ABD ekonomi raporunda , ABD’nin büyüme beklentisini düşürerek; iş gücüne katılımdaki azalmanın büyüme önündeki engellerden biri olduğunu vurguladı. ABD borsalarındaki satışlara dün tüketici hizmetleri, kamu hizmeti dağıtım ve petrol fiyatlarındaki geri çekilmenin etkisiyle enerji sektörü hisselerindeki düşüşler etkili oldu. Bugün ABD’de yeni konut satışları, imalat PMI, ve Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi verileri izlenecektir.

Euro Bölgesi’nde dün veri akışı nispeten sakindi. Euro Bölgesi geneline ilişkin tüketici güveni yüzde 7.3 azalarak beklentilerin altında kaldı. Avrupa Borsaları Brexit tedirginliklerinin hafiflemesiyle günü pozitif kapattı. Bugün Euro Bölgesi’nde Brexit referandumu belirgin olmakla beraber; imalat ve hizmet PMI ile Almanya’ya ilişkin hizmet ve imalat PMI verileri takip edilecektir.

Dün yurtiçinde tüketici güveni bir önceki aya göre artış göstererek  yüzde 69.43 olarak açıklandı. Referandum öncesinde volatilitenin düşük kaldığını gördük. Borsa İstanbul günü satıcılı kapatırken, 2 yıllık gösterge tahvilindeki yükseliş destekler nitelikteydi. Küresel bazda dolardaki zayıflamayla DolarTL’de satıcılı bir seyir izledik.

Bugün tüm küresel piyasalar İngiltere tarafından gelecek Brexit sonucuna odaklanmış durumda. Son haftalarda etkisini sert şekilde gösteren referandumda bu gece TSİ 00:00’ da sandıklar kapanacak ve yarın günün ilk saatlerinde ilk sonuçlar gelmeye başlayacak. Dün yapılan son anketlerde kalma taraftarlarının önde olmasıyla birlikte; sterlin ve euro değer kazanmaya devam ederken, dolarda zayıflama devam etti. Her ne kadar anketlerde AB’de birlik içerisinde kalalım yönünde oylar öne çıksa da oranların birbirine çok yakın olması kararsızların oylarının önemini ortaya koymaktadır. Oylamaların piyasa üzerindeki etkisi piyasalar açısından etkisi bugün de önemle takip ediliyor olacak.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 77.240 ve aşağısında 76.550 desteği takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta 78.000 seviyesi ve üzerinde 80.000 seviyesi hedeflenebilir.