BİST100 endeksi dün 77.875 – 76.883 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.807 seviyesinde yüzde 0,84 değer kazancıyla tamamladı.

Dün yurt içinde gözler TCMB’nin PPK toplantısında açıkladığı faiz kararındaydı. TCMB faizlerde beklentilerimiz dahilinde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek politika faiz oranını yüzde 8 düzeyinde sabit bıraktı. Koridor faiz oranı olan alt ve üst bantta da değişiklik yapmayan Merkez Bankası’nın açıkladığı toplantı metninde yılın 3. çeyreğinde ekonomik yavaşlamanın son çeyrekte yerini daha ılımlı ve kısmi toparlanmaya bıraktığı ifade edildi. Son dönemde kurda görülen yukarı yönlü hareketlerin ve petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyon tarafında yukarı yönlü risk oluşturduğu belirtildi.

TCMB’nin faiz kararının ardından kurda kısa süreli yukarı yönlü hareketler izlenirken 3,5430 seviyelerine doğru yükseliş kaydedildi. Kurda gün genelinde sınırlı satıcılı görünüm mevcutken, TL üzerinde oynaklık yüksekti. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde yüzde 10,89 seviyesinde yatay bir seyir izlendi. BİST100’de ise küresel pozitifliğe ayak uydurularak yüzde 0,84 oranında primli kapanış görüldü. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir görünüm sergilerken Türk Lirası sınırlı değer kazanımlarıyla pozitif tarafta yer aldı. Kredi derecelendirme kuruluşları içerisinde son yatırım yapılabilir notunu koruduğumuz Fitch Ratings, 2017’ye ilişkin takvimde Türkiye’nin kredi notu ve görünümünün 27 Ocak ve 21 Temmuz tarihlerinde değerlendirilebileceğini belirtti.

Bugün yurtiçinde Aralık ayına ilişkin tüketici güveni verisi takip ediliyor olacak. Beklentiler tüketici güveninin bir önceki aya göre gerileme kaydederek 67.0 puan olarak açıklanması yönünde.

Küresel piyasalarda  Avrupa ve ABD endeksleri yükselişini sürdürürken Asya borsalarının şu an itibariyle karışık seyrettiğini görüyoruz. BİST100 endeksi dün hem faiz tarafında artırım yaşanmamasının pozitifliği hem de küresel borsalarda yaşanan yükseliş eğilimine paralel günü değer kazancıyla kapattı.

Dün veri akışının sakin geçtiği günde ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,5850’lere yükseliş kaydederken, dolar endeksi 103,64 seviyesine yükseliş kaydederek son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.  Dow Jones endeksi, yatırımcıların finans hisselerinde alıma gitmeleri ile birlikte tarihi rekorunu yineledi ve başkanlık seçiminden bu yana yükselişini yüzde 22'ye genişletti.

Terör saldırılarının ardından dün Avrupa borsalarında satıcılı bir görünüm beklentilerinin aksine Avrupa borsalarında yükseliş görülmesi küresel piyasalarda hisse senetlerinde son zamanda görülen pozitif havayı destekledi. Bugün ise Euro Bölgesi’nde Aralık ayına ilişkin tüketici güveni verisi takip edilecek. Beklentiler Euro Bölgesi’nde tüketici güveninin negatif tarafta 6.1 puana açıklanması yönünde. Euro Bölgesi’nde Brexit kararının ardından Ağustos ayından bu yana tüketici güveninde toparlanma yaşandığı görülmekte.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak yukarıdan gelen direnç çizgimizin geçtiği 77.900 seviyesinin kırılması halinde önce 78.500 ve ardından 79,500 seviyeleri test edilebilir.

Aşağıda ise 76.900 desteğinin kırılması halinde önce 76.200 ve arkasından 75.000 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste yukarıda 95.800 direncinin kırılması önce 97.400 ve arkasından 98.400 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.

Aşağıda ise 94.200 desteğinin altında önce 93.500 ve arkasından 92.800 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir.