BİST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 75.937 – 75.193 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.543 seviyesinde yüzde 0,13 değer kaybıyla tamamladı.

Haftanın ilk günü yurtiçinde takip edilen bir veri akışı bulunmazken, dolardaki kâr realizasyonuna paralel kur tarafında geri çekilme takip edildi. Bununla birlikte, ilk toplantısı Cuma günü gerçekleşen Ekonomi Kondisyon Kurulu’nun yarın da toplanacağı bilgisi geldi. Diğer yandan, iki yıllık gösterge tahvil faizinde 18 baz puanlık artış kaydedilirken, ülke risk primi olan CDS puanı 290’a geriledi. Bugün yurtiçinde takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

ABD’de dün açıklanan Chicago Fed ulusal aktivite endeksi değişiklik olmaması yönündeki beklentilerin aksine yüzde 0.08 negatif tarafta geldi. Verinin ABD piyasalarına etkisi olmazken, gün içinde dolar rallisinin hız kestiği takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizinde yüzde 2,31 seviyelerine sınırlı geri çekilmeler kaydedilirken, Aralık ayına ilişkin faiz artırım beklentileri ise yüzde 100 düzeyine ulaştı. ABD borsaları enerji, hammadde ve bilişim şirketlerine ait hisseler öncülüğünde günü pozitif sonlandırdı. Bugün ABD’den açıklanacak mevcut konut satışları verisinin ABD borsaları tarafında gayrimenkul sektörüne olan etkileri izlenecek.

Euro Bölgesi haftanın ilk gününde sakin bir gün geçirirken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları takip edildi. Draghi Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmasında Euro Bölgesi enflasyonunun hedefine geri getirilmesi için mevcut parasal destek seviyesinin korunması gerektiğini, hala benzeri görülmemiş düzeyde parasal desteğe ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Ayrıca Draghi tüm belirsizliklere rağmen Euro Bölgesi’nin güçlü olduğunu belirtti. Gelen açıklamaların Avrupa piyasaları üzerinde bir etkisi olmazken, Avrupa borsaları günü enerji, sanayi ve bilişim sektörüne ait hisseler öncülüğünde kazançlı tamamladı. Bugün veri akışı olarak sakin bir gün geçirecek olan Euro Bölgesi’nde Kasım ayına ilişkin tüketici güveni açıklanacaktır. Veri sonrasında Avrupa borsalarında hareketlilik yaşanması beklenmemektedir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyrettiği BİST 100 endeksinde ilk etapta 74.500 seviyesi ve 72.500 desteği izleniyor olacak. Bu seviyenin kırılması durumunda satışların hız kazanarak 70.400 seviyesine doğru düşüşler görülebilir.

Endekste 75.900 direncinin aşılması halinde önce 76.800 ve arkasından 77.100 dirençleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste düşüşlerde ilk etapta 91.500 ve 90.650 destekleri ön planda olacak. Bu seviyenin kırılması halinde 88.175 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir.

Yukarıda ise 93.500 seviyesinin aşılması durumunda ilk olarak 95.000 ve ardından 96.400 dirençlerine doğru yükselişler görülebilir.