BİST 100 endeksi dün 78.136 – 77.157 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.915 seviyesinde yüzde 0.78 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün sona eren FOMC toplantısının ardından açıklanan faiz kararı değiştirilmeyerek yüzde 0,50 oranında sabit bırakıldı. Açıklanan projeksiyonlarda ise aşağı yönlü revizeler dikkat çekti. Fed üyeleri 2016, 2017, 2018 ve uzun dönem ortalama fonlama faiz beklentilerini düşürdü. Büyüme beklentisi ise bu yıl için yüzde 2.0’den yüzde 1.8’e revize edildi. Kararın ardından FED Başkanı Janet Yellen yaptığı basın toplantısında  sürpriz bir açıklama yapmadı. ABD Borsaları günü alıcılı tamamlarken alımlara Dow Jones endeksinde sanayi, enerji ve sağlık sektörü hisseleri; S&P endeksinde ise enerji, kamu hizmeti dağıtım ve hammadde sektörü hisseleri öncülük etti. Bugün ABD’de Chicago FED ulusal aktivite endeksi, haftalık işsizlik başvuruları  mevcut konut satışları verileri açıklanacak.

Dün Euro Bölgesi’nde sakin bir veri akışı takip ettik. Veri trafiğinin sakin olmasına rağmen Japonya Euro Stoxx 50 endeksindeki yükselişi bankacılık, telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri sektörü hisselerindeki alımlar öncülük ederken, Dax endeksindeki  olumlu havayı da aynı sektörler sağladı. Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’na ait aylık rapor yayınlanacak. Ayrıca, AMB Başkanı Mario Draghi’nin konuşma yapması bekleniyor.

Yurtiçinde önemli bir veri akışının olmadığı günde BİST100 endeksi günü Japonya Merkez Bankası kararları ve BOJ Başkanı Kuroda’nın açıklamaları sonrası küresel piyasalarda oluşan pozitif havanın etkisiyle günü alıcılı tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizleri değişmezken, ülke CDS primi ise 263’ten 255’e geriledi. Bugün yurtiçinde Merkez Bankası para politikası toplantısının ardından faiz kararını açıklayacak. Gerek enflasyonun yüzde 8 sınırına gelmesi, gerekse Fed’in açıklamaları Merkez Bankası’nın faiz indirim konusunda elini kuvvetlendirebilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste hareketli ortalamalar üzerinde fiyatlamalar devam ediyor. Yukarıda ilk olarak 78.800 ve ardından 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.

Aşağıda ise 77.200 desteği önem taşımaktadır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 76.500 seviyesi hedeflenebilir.