BİST 100 endeksi haftanın son işlem  78.214 – 77.274 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 78.145 seviyesinde yüzde 0,22 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de haftanın son işlem gününde veri akışı oldukça sakindi. Baker Hughes sondaj kuyusu sayısı 10 artarak 491’e yükseldi. Petrolde 6 günlük yükseliş haftanın son işlem günü itibariyle sona erdi ve sınırlı geri çekilmeler görüldü. ABD borsaları enerji sektörü şirketlerinde yaşanan kar satışları, telekomünikasyon ve kamu hizmeti dağıtım sektörleri öncülüğünde değer kaybetti. Haftasonu Fed başkan yardımcısı Fischer’in ABD ekonomisinin merkez bankası hedeflerine ulaşmaya yakın olduğu ve 2016 yılı içerisinde bir faiz artırımının değerlendirilmekte olduğunu açıklaması dolar üzerinde değer kazanımları yarattı. Bugün ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde Cuma günü açıklanan Almanya’ya ait ÜFE verileri aylık ve yıllık bazda piyasa beklentilerini aştı. Avrupa borsaları  enerji sektörü şirketlerinde yaşanan kar satışları ve Euro Bölgesi’nde gelen enflasyon ve büyüme verilerinin olumlu olması sonrası Avrupa Merkez Bankası’ndan parasal genişleme beklentilerinin  azalmasıyla finans sektörü şirketlerinde yaşanan değer kayıplarıyla günü satıcılı tamamladı. Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin geçecektir.

Haftanın son işlem gününde yurtiçinde veri akışı sakindi. Piyasaların kapanmasının ardından uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch’in Türkiye not ve görünüm değerlendirmesi takip edildi. Fitch, Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyede olan BBB- kredi notunu teyit etti, not görünümünü ise durağandan negatife çekti. TL’de gelen haberin ardından sınırlı değer kayıpları söz konusuyken, BİST’e etkisi bugün takip edilecektir.

BİST100 yüzde 0,22 değer kazanırken, iki yıllık gösterge tahvil faizi yatay seyretti. Ülke CDS puanı da  246 seviyesine yükseldi. Bugün yurtiçinde veri akışı bulunmuyor.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan baktığımızda hareketli ortalamalarının üzerinde seyreden BİST100’deki negatif fiyatlamanın devam etmesi durumunda 200 günlük hareketli ortalama ile desteklenen 77.200 desteği kritik olacaktır. Bu seviyenin kırılması durumunda 76.400 ve ardından 74.900 seviyeleri test edilebilir. Yukarıda ise ilk olarak 80.000 direnci takip edilecektir. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 82.500 ve ardından 84.300 seviyeleri hedeflenebilir.