BİST 100 endeksi dün 74.196 – 71.537 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 71.594 seviyesinde yüzde 4.42 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de dün Chicago Fed ulusal faaliyet endeksi 0.16 artarak beklentilerin üzerinde açıklandı. Philadeliphia Fed imalat endeksi beklentileri karşılayamadı. Haftalık işsizlik başvuruları ise 253 bin ile bir önceki haftaya göre azalış kaydetti. Mevcut konut satışları verisi aylık olarak azalış beklentilerine karşın artış gösterdi.

ABD borsalarında gün genelinde karışık bir görünüm hakimken günü satıcılı olarak tamamladı. Borsalardaki pozitif görünümde bilanço şirket karlarının beklentileri karşılayamaması ABD borsalarının zirve seviyesinden gerilemesinde etkili oldu. Bugün ABD’de büyümenin öncül göstergelerinden imalat PMI verisi takip edilecektir.

Dün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve varlık satın alım programı izlendi ve beklentiler paralelinde faizlerde bir değişikliğe gidilmezken, kararın ardından AMB başkanı Draghi’nin konuşmasında   faiz oranlarının bir süre bu seviyelerde hatta daha düşük kalabileceğini, enflasyonun ise önümüzdeki aylarda çok düşük kalacağını belirtti. Avrupa borsaları dün günü yataya yakın alıcılı tamamladı. Bugün Euro Bölgesi geneli, Almanya ve İngiltere’ye ait hizmet ve imalat PMI verileri takip edilecektir.

Yurtiçinde veri akışının sakin olduğu siyasi gelişmelerle yön bulan piyasalarda volatilite yüksek kalmaya devam etti. Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı basın toplantısındaki açıklamalarında Türkiye ekonomisine ilişkin risklerin kesinlikle arttığını ve döviz kurundaki yükselişlerin enflasyonu olumsuz etkileyeceğini belirtti. Ayrıca SPK, yürürlükte bir geri alım programı olan veya olmayan halka açık şirketlere, özel durum açıklaması yapılması şartıyla limitsiz borsadan paylarının alımının yapabileceğini duyurdu. IMF, hazırladığı raporda Türkiye’nin büyüme tahminini 2016 yılı için değiştirmezken, 2017 yılı için yüzde 3.4’ten yüzde 3.2’ye düşürdü. Borsa’da değer kayıplarının devam ettiği bir günde TL kurlarında sınırlı satıcılı görünüm hakimdi. 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki yüzde 2.56 artış borsadaki satıcılı görünümü destekledi. Türk ETF’leri 2.9 oranında geriledi ve ülke CDS puanı  281 puana geriledi.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan sert satışların etkili olduğu endekste , bu görünümün devam etmesi durumunda 74.000 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin kırılması halinde ilk olarak 71.000 ve ardından 68.200 seviyeleri hedeflenebilir. Yukarıda ise 200 günlük hareketli ortalamayla destekli 77.500 seviyesi önem taşımaktadır. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olunması durumunda 78.500 ve ardından 80.000 seviyeleri test edilebilir.