BİST100 endeksi haftanın son işlem gününde 75.783 – 74.495 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.638  seviyesinde yüzde 0,67 değer kazancıyla tamamladı.

Haftanın son günü yurtiçinde veri akışı olarak sakin geçerken, kur tarafındaki yükselişlerin devam ettiği görüldü. Kurda yeni tarihi zirvenin görülmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Toplantısı kurun yükselişinin sakinleşmesini sağladı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin direncini artırmak için reformlara hız verileceği, Merkez Bankası’nın istikrar için tedbirler alacağı ve piyasalardaki hareketliliğin küresel kaynaklı olduğu belirtildi. Diğer yandan, iki yıllık gösterge tahvil faizinde 24 baz puanlık artış kaydedilirken, ülke risk primi olan CDS puanı 296’ya yükseldi. Bugün yurtiçinde takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

Haftanın son işlem gününde ABD’de veri akışı sakin geçerken,  enflasyon verileri ve FED Başkanı Janet Yellen’ın Perşembe günü gerçekleştirdiği sunumun etkileri piyasalarda hissedilmeye devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yükseliş trendini koruyarak yüzde 2.36 seviyelerine ilerlediği takip edildi. ABD borsaları sağlık, hammadde ve tüketim şirketlerine ait hisseler öncülüğünde günü negatif sonlandırdı. Bugün veri akışı olarak nispeten sakin bir gün geçirecek olan ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ile Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’ın konuşması takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde haftanın son gününde Almanya’dan gelen Ekim ayına ait ÜFE verisi aylık bazda beklentilerin üzerinde artış gösterirken, yıllık bazda yüzde 0,4 azalan veri piyasa beklentilerini tatmin etti. Bununla birlikte, Avrupa borsaları günü kamu hizmeti dağıtım, enerji ve bankacılık hisseleri öncülüğünde kayıpla tamamladı. Bugün veri akışı olarak sakin bir gün geçirecek olan Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Başkanı Mario Draghi’nin konuşması gündemimizde yer almaktadır.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyrettiği BİST 100 endeksinde ilk etapta 74.000 seviyesi ve 72.500 desteği izleniyor olacak. Bu seviyenin aşılması durumunda satışların hız kazanarak 70.400 seviyesine doğru düşüşler görülebilir.

Endekste 75.900 direncinin kırılması halinde önce 76.800 ve arkasından 77.100 dirençleri test edilebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste düşüşlerde ilk etapta 91.500 ve 90.650 destekleri ön planda olacak. Bu seviyenin kırılması halinde 88.175 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir.

Yukarıda ise 93.400 seviyesinin aşılması durumunda ilk olarak 95.000 ve ardından 96.400 dirençlerine doğru yükselişler görülebilir.