BİST100 endeksi dün 77.714 – 77.014 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.313 seviyesinde yüzde 0.45 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de dün açıklanan ağustos ayına ait konut başlangıçları ve yapı izinleri verileri piyasa beklentilerinin altında kaldı. Gelen veriler piyasada volatilite yaratmazken, FOMC faiz kararı öncesinde piyasalarda sakin bir seyir söz konusuydu. ABD Borsaları günü alıcılı tamamlarken alımlara Dow Jones endeksinde sağlık ve hizmet sektörü hisseleri , S&P endeksinde de benzer şekilde sağlık ve tüketim sektörü hisseleri alımlara öncülük etti. Bugün ABD için akşam saatlerinde FOMC tarafından açıklanacak faiz kararı ve ardından Fed Başkanı Yellen’ın konuşması oldukça kritik olacaktır. Piyasalarda faiz artırım beklentisi bulunmasa da özellikle Aralık ayının işaret edilmesi gibi gelebilecek şahin konuşmalar piyasalarda hareketliliği artırabilir. Diğer yandan açıklanacak ekonomik projeksiyonlar da kritik önem taşımaktadır .

Dün Almanya’dan açıklanan ÜFE verileri piyasa üzerinde hareketliliğe neden olmadı. Avrupa borsalarında karışık bir görünüm hakimdi. Euro Stoxx 50 endeksinde gayrimenkul ve bilişim sektörü hisselerinde yükseliş yaşanırken , kamu hizmeti dağıtım ve enerji sektörü hisselerine gelen satışlar sonucu endeks yüzde 0.12 değer kaybetti. Dax endeksi ise yüzde 0.19 değer kazancıyla günü tamamlarken alımlara gayrimenkul ve tüketim sektörü hisseleri öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecektir. Gözlerin kritik  FOMC kararına çevrildiği günde verilerin piyasalarda hareket yaratması beklenmiyor.

Bu sabah Japonya Merkez Bankası’nın kararları takip edildi. Parasal genişlemeye devam kararı olan BOJ  parasal taban hedefi yerine getiri eğrisi hedefini belirledi.  Kararın ardından Asya borsalarında pozitif bir görünüm hakim.

Yurtiçinde dün veri akışı sakindi . 2 yıllık gösterge tahvil faizleri günü 10 baz puanlık artışla tamamladı. Ülke CDS primi ise 242’den 263’e yükseldi. Bugün yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmuyor.

Bugün sonlanacak FOMC toplantısı öncesinde dolarda başlayan yükseliş, kur tarafında da etkili oldu. Özellikle Japonya Merkez Bankası’nın açıklamalarının ardından kur tarafında 2.98 seviyesi test edildi.  Bu akşam FOMC’den faiz artışı beklenmese de gelebilecek şahin tonda açıklamalar gelişmekte olan ülkeler üzerindeki baskıyı artırabilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste hareketli ortalamalar üzerinde fiyatlamalar devam ediyor. Yukarıda ilk olarak 78.800 ve ardından 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.

Aşağıda ise 77.200 desteği önem taşımaktadır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 76.500 seviyesi hedeflenebilir.