BİST 100 endeksi dün 74.597 – 76.784 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 74.902 seviyesinde yüzde 1.67  değer kaybıyla tamamladı.

ABD borsalarında gün genelinde karışık bir görünüm hakimken günü alıcılı olarak tamamladı. Borsalardaki pozitif görünümde beklentileri karşılayan şirket bilançoları etkili oldu.  Dün ABD’de veri akışının nispeten sakin olduğu günde Enerji Bilgi İdaresi’nin açıkladığı haftalık ham petrol stokları verileri takip edildi. Veriye göre, 15 Temmuz’da biten haftaya ait stoklar beklentilerin üzerinde düşüş göstererek 2.342 milyon varil azaldı.

Dün Euro Bölgesi’nde veri trafiği yoğundu. Almanya’ya ait ÜFE beklentilerin üzerinde gelerek aylık bazda yüzde 0.4 artış gösterirken , yıllık bazda ise beklentilerden az yüzde 2.2 azalış kaydetti. Euro Bölgesi Mayıs ayına ait cari hesap önceki aya göre düşüşle 30.8 milyar dolara gerilerken, Temmuz ayı tüketici güveni -7.9 olarak açıklandı. İngiltere ILO işsizlik oranı yüzde 4.9’a gerileyerek son 11 yılın en düşük seviyesini kaydetti. Avrupa borsaları dün günü yüzde 1’in üzerinde alıcılı tamamlarken bu yükselişlere bilişim, otomotiv ve dayanıklı tüketim malları şirketleri hisselerine gelen alımlar öncülük etti.

Yurtiçinde siyasi gelişmelerle volatilitenin yüksek olduğu hafta devam ediyor. BİST’de dün günün ilk saatlerinde alıcılı bir seyir hakim olsa da kapanışta yüzde 1.67 değer kaybı yaşandı. Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin BB+ olan kredi notunu BB’ye düşürürken görünümü durağandan negatife çevirdi. Borsanın kapalı olduğu saatlerde gelen açıklama, kur tarafında sert etki yaratarak USDTRY paritesinin 3.09 seviyeleri ile tarihi rekorları kırmasına neden oldu. Dün toplanan MGK ve Bakanlar Kurulu’nun ardından yurtiçinde 3 ay süre ile olağanüstü hal ilan edilme kararı alındı. Karar ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada ekonomik düzenin ve reformların devam edeceğini, iş hayatının olağan seyrini sürdüreceğini belirtti.

Ülke CDS puanı  290 puana yükselirken , 2 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 4.93 artış kaydetti.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan sert satışların etkili olduğu endekste , bu görünümün devam etmesi durumunda 74.000 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin kırılması halinde ilk olarak 71.000 ve ardından 68.200 seviyeleri hedeflenebilir. Yukarıda ise 200 günlük hareketli ortalamayla destekli 77.500 seviyesi önem taşımaktadır. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olunması durumunda 78.500 ve ardından 80.000 seviyeleri test edilebilir.