BİST100 endeksi dün 77.528–76.400 seviyeleri arasında işlem gördü ve 77.523 seviyesinde yüzde 2.77 değer kazancıyla günü tamamladı.

Dün ABD’de veri akışı sakin geçti. ABD borsaları endüstri şirket hisseleri öncülüğünde günü alıcılı kapattı. Bugün ABD’de Fed başkanı Janet Yellen’in konuşması takip edilecektir.

Dün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait ÜFE verileri aylık bazda yüzde 0.4 ile beklentilerin üzerinde artarken, yıllık bazda yüzde 2.7 azalarak beklentilerin altında azaldı. Avrupa Borsaları bankacılık ve dayanıklı tüketim malları öncülüğünde alıcılı seyretti. Euro Bölgesi’nde bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması ve ZEW ekonomik güven endeksi takip edilecektir. Brexit’e dair son gelen anketlerin birlik içerisinde kalma yanlılarının çoğunluğu oluşturmasıyla endişeler hafiflerken piyasada küresel bazda olumlu bir hava yarattı.

Yurtiçinde dün veri akışlı sakindi. BİST küresel piyasalardaki pozitifliğe ayak uydurarak gün boyunca alıcılı seyretti. Tahvil faizindeki yüzde 0.87’lik gerileme BİST’teki alımları ve USDTRY’deki satıcılı seyri destekler nitelikteydi. Ülke CDS puanı 250 ye geriledi. Yurtiçinde bugün Merkez Bankası faiz kararı takip edilecektir. Piyasada Merkez Bankası’nın politika ve gecelik borç alma faiz oranlarında bir değişiklik yapması beklentisi mevcut değilken, koridor üst bandı olan gecelik borç verme faiz oranında ise 25-50 baz puan indirim beklentisi mevcut. Koridorun üst bandında gelebilecek bir faiz indiriminin bankacılık borçlanma maliyetlerini aşağıya çekmeye devam etmesiyle bankacılık sektörü şirket hisselerinde alımlar görebiliriz. Daha önceki 3 faiz  indiriminde USDTRY kurunda yukarı yönlü hareketler görülmedi ve borsada yukarı yönlü hareketler izlendi.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 77.000 ve aşağısında 76.650 desteği takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta 78.000 seviyesi ve üzerinde 20 günlük hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 79.940 seviyesi hedeflenebilir.