BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 77.745 – 76.512 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.670 seviyesinde yüzde 2.17 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün kritik bir veri akışı gündemimizde yer almadı. ABD borsaları güne pozitif açılış yapmalarına rağmen gün sonunda bu görünümü koruyamadı. S&P 500 endeksi yatay kapanış gerçekleştirirken , Dow Jones endeksi de yataya yakın negatif kapanış gerçekleştirdi. ABD borsalarında dün en çok satışın telekomünikasyon ve sağlık sektörü hisselerinde yaşandığı görülmekte. Bugün ABD’de konut başlangıçları, inşaat izinleri ve Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stokları takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün Temmuz ayına ilişkin açıklanan cari hesap 21 milyar Euro fazla verirken bir önceki aya göre gerileme kaydetti. Avrupa Borsaları gün genelinde alıcılı seyrederken Euro Stoxx 50 endeksi 5 Ağustos’tan bu yana kaydettiği dip seviyeden toparlanma gösterdi. Borsalardaki yükselişe bilişim, enerji ve kamu hizmeti dağıtım sektörü hisseleri öncülük etti. Euro Stoxx 50 endeksinde tüm sektörler alıcılı seyrederken, Dax endeksinde gayrimenkul sektörü negatif ayrışma gösterdi. Euro Bölgesi’nde bugün Almanya’ya ait ÜFE verileri takip edilecektir. ÜFE’nin aylık bazda artış göstermezken, yıllık bazda Ağustos ayında 1.6 azalış kaydetmesi bekleniyor.

Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece Asya seansında Japonya Merkez Bankası’nın faiz ve parasal genişleme kararları takip edilecektir. Merkez Bankası’nın yapacağı bu toplantıda negatif faizlerin daha fazla düşürüp düşürmeyeceği ve 80 trilyon yen olan parasal tabanı artırıp artırmayacağı piyasalar tarafından takip edilecektir. Gelecek açıklamaların artından küresel piyasalarda volatilite artabilir.

Yurtiçinde dün Haziran ayına ait işsizlik oranı beklentilerin üzerinde yüzde 10.2 olarak açıklandı. İşsizlik oranının iki ayın ardından yeniden çift hanelere yükseldiği görülmekte. İstihdam oranı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüze 47.1 ile sabit kalırken , nüfus artışının işsizlik oranındaki artışta etkili olduğu görülüyor.  Tahvil faizleri 4 baz puan gerileme kaydetti. Doların Çarşamba günkü Fed faiz kararı öncesi küresel bazda değer kaybetmesi nedeniyle kur tarafından da düşüşler etkili oldu. Ülke CDS primi ise 246’dan 242’ye geriledi. Bugün yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmuyor.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Haftanın ilk işlem gününde yükseliş kaydeden endeks hareketli ortalamaları üzerinde fiyatlanmakta. Pozitif fiyatlamaların devam etmesi durumunda ilk olarak 78.800 ve ardından 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.

Aşağıda ise 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaların kesiştiği 77.500 desteği önem taşımaktadır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda 76.000 seviyesi hedeflenebilir.