BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününde 75.791–74.913 seviyeleri arasında işlem gördü ve 75.430 seviyesinde yüzde 1.02 değer kazancıyla günü tamamladı.

Haftanın son işlem gününde ABD’de Mayıs ayına ait konut başlangıçları yüzde 0.3 azalışla ve inşaat izinleri yüzde 0.7 artışla piyasa beklentilerinin altında açıklandı. ABD borsaları günü satıcılı olarak tamamlarken bu satışlara sağlık ve bilgi teknolojileri şirketlerinin hisselerine gelen satışlar öncülük etti. Bugün ABD’de veri akışı sakin geçecektir.

Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Geçtiğimiz haftanın ilk gününde, milletvekili Jo Cox’un öldürülmesinin ardından ara  verilen referandum kampanya faaliyetlerine tekrar başlandı. Son yapılan anketlere göre AB’de kalma yanlılarının yüzde 45 ile önde olması, bugün piyasaların pozitif başlamasında etkili oldu. Avrupa Borsalarında haftanın son gününde pozitif görünüm hakim olurken; bankacılık, enerji ve kamu hizmeti dağıtım sektörleri hisselerindeki alımlar etkili oldu. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait ÜFE verileri takip edilecektir.

Yurtiçinde haftanın son işlem gününde veri akışı sakindi. 2 yıllık tahvil faizinde 0,97’lik düşüş borsadaki alımları destekler nitelikteydi ve BİST’te bankacılık sektörü öncülüğünde alımlar görüldü. Yurtiçinde bugün de veri akışımız sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 74.500 ve aşağısında 73.550 desteği takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta 76.650 seviyesi ve üzerinde 20 günlük hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 77.370 seviyesi hedeflenebilir.