BİST100 endeksi dün 77.904 – 77.425 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.589 seviyesinde yüzde 0,11 değer kaybıyla tamamladı.

Geçen haftanın son işlem gününde piyasalarda veri akışı sakindi. Gün içerisinde karışık bir görünüm sergileyen BİST100’de yataya yakın negatif bir kapanış gerçekleşti. 2 yıllık gösterge tahvil faizlerinin tekrar yüzde 11’lerin altına gerilemesi kurlarda satış görülmesine neden oldu. Türk Lirası gelişmekte olan ülkeler içinde dolara karşı değer kazanan ülkeler sıralamasında 5. para birimi oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakinken yarın TCMB’den gelecek faiz kararı piyasalar üzerinde volatiliteyi arttıracaktır. TCMB’nin faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. TCMB’den yapılacak açıklamaların faiz kanalıyla bankacılık sektörü hisselerini etkilemesi genel çerçevede BİST100’ün alıcılı veya satıcılı görünüm kazanmasına sebep olacaktır. Küresel borsalarda etkili olan satış baskısının hafta başlangıcında BİST100’e yansıyıp yansımayacağını izleyeceğiz.

Ayrıca Avrupa Birliği Konseyi'nden gelen açıklamada AB ile Türkiye arasında zirve için detaylı görüşme yapılacağı bildirildi. Rusya başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Suriye konusunda görüşme yapılacağı belirtildi.

Haftanın ilk işlem gününde ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden olan hizmet PMI verisi takip edilecek. Verinin 55.2 gelmesi bekleniyor. Geçen hafta imalat PMI verisi beklentiler dahilinde gerçekleşirken ABD büyümesinin sağlıklı bir şekilde devam ettiğinin işaretlerini vermişti. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi dolar endeksini yukarı yönlü destekleyebilir.

Cuma günü IFO enstitüsü Almanya’nın 2016 yılı büyümesini yüzde 1.9 olarak teyit ederken 2017 yılı büyüme beklentisini yüzde 1,4’ten yüzde 1,5’a yükseltmesinin ardından bugün piyasalar Euro Bölgesi’nde IFO iş güven endeksini takip edecek. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi halinde euroda değer kazanımları görülebilir.

Piyasalar bu gece yarısı Japonya’dan gelecek faiz kararını takip ediyor olacak. BOJ’dan herhangi bir  faiz değişikliği beklemiyoruz. Ancak hem Başkan Kuroda’nın konuşmaları hem de ekonomiye dair verilecek mesajlar Asya borsaları çerçevesinde küresel borsalarda yaratacağı etkiyi takip ediyor olacağız. Japonya uyguladığı temel ekonomi politikasında kısa vadede düşük faiz uzun vadede yüksek faiz anlamına gelen yatay getiri eğrisinin dikleştirilmesi görüşünü savunuyor.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak yukarıdan gelen direnç çizgimizin geçtiği 78.500 seviyesinin kırılması halinde önce 79.500 ve ardından 80.200 seviyeleri test edilebilir.

Aşağıda ise 76.600 desteğinin kırılması halinde önce 75.600 ve arkasından 74.900 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Fed faiz kararının ardından satıcılı başlayan endekste küresel piyasalara paralel alımlar devam ediyor. 95.800 direncinin kırılması önce 97.400 ve arkasından 98.400 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.

Aşağıda ise 94.200 desteğinin altında önce 93.500 ve arkasından 92.800 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir.