BİST 100 endeksi dün 81.110 – 75.427 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.957 seviyesinde yüzde 7.08  değer kaybıyla tamamladı.

Dün küresel piyasalar açısından veri akışı sakindi. ABD borsalarında gün içerisinde Bank of America’nın açıkladığı bilançonun etkisiyle bankacılık sektöründeki alımlar etkili oldu. Benzer şekilde teknoloji sektörü hisseleri de özellikle S&P endeksinde yükseliş kaydetti. ABD borsaları günü alıcılı tamamlarken bu yükselişe ham madde, perakende ve bilişim sektörü hisselerine gelen alımlar öncülük etti.  Bugün ABD’de inşaat izinleri, konut başlangıçları ve Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıklayacağı haftalık ham petrol stokları verileri izlenecektir.

Avrupa borsalarında kar satışları etkili olurken,  Dax endeksi günü yüzde 0.04, Euro Stoxx ise yüzde 0.32 değer kaybıyla tamamladı. Borsalarda düşüşe sağlık, telekomünikasyon ve enerji sektörü hisselerine gelen satışlar öncülük etti. Bugün Avrupa’da Almanya ZEW ekonomik güven endeksi ile İngiltere’ye ait enflasyon verileri takip edilecektir.

Dün yurtiçi piyasaların ön planda olduğu görülmekteydi. Cuma günü yaşanan darbe girişiminin etkili BİST’de gün açılışıyla birlikte kendini gösterdi. Borsa İstanbul 2013 yılından bu yana en sert günlük düşüşünü yaşadı. Her ne kadar hafta sonu Merkez Bankası ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamalar piyasaları desteklese de borsadaki satışların önüne geçemedi. Gün içerisinde yaşanan olumsuz haber akışları ve özelikle ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’nin NATO’den çıkabileceğini söylediğine dair yapılan haberler satışları destekleyen diğer unsurlar oldu. BİST’de en sert düşüş yüzde 11.4 ile turizm ve yüzde 11.9 ile ulaşım sektörlerinde yaşanırken, Akbank ve Garanti hisseleri puan bazında en çok değer kaybeden hisseler oldu. Yurtiçinde yaşanan bu tedirginlikler kredi derecelendirme kurumlarından gelecek notlara ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi. Bu kapsamda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch kredi notunu tekrar gözden geçireceklerini belirtirken, akşam saatlerinde Moody’s’den yapılan açıklamada Türkiye’nin kredi notunun çöpe düşürülebileceği belirtildi. Borsadaki satıcılı görünümün etkisini azaltarak sürmesi beklenirken yarın Merkez Bankası’ndan gelecek faiz kararı oldukça kritik olacaktır. Dün sabah saatlerinde piyasalar tarafından TCMB’nin koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitmesi beklenirken, yaşanan gelişmelerin ardından beklentilerin 25 baz puana indiği görüldü.

Ülke CDS puanı  247’ye yükseldi.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan sert satışların etkili olduğu endekste , bu görünümün devam etmesi durumunda 76.100 desteği öne çıkmaktadır. Bu seviyenin kırılması halinde ilk olarak 74.700 ve ardından 71.000 seviyeleri hedeflenebilir. Yukarıda ise 200 günlük hareketli ortalamayla destekli 77.500 seviyesi önem taşımaktadır. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olunması durumunda 78.500 ve ardından 82.000 seviyeleri test edilebilir.