BİST100 endeksi dün 78.599 – 77.602 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 78.036 seviyesinde yüzde 0,57 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün Enerji Bilgi İdaresi’nin açıkladığı resmi petrol stokları önceki haftaya göre  2.508 milyon varile azalış gösterdi.  Cushing Oklahoma ham pertol stokları ise bir önceki haftaya göre 724 bin varil azalış gösterdi. 26-27 Temmuz’da gerçekleşen FOMC toplantısına ait tutanaklar da Temmuz ayında faiz artırım konusunda Fed üyelerinin karışık görüşlere sahip olduğu belirtildi. Faiz artırım sürecinde daha çok makro veri izlemek gerektiği konusunda hemfikir bir durum söz konusu. ABD’den gelen verilerin piyasa beklentilerini karşılayamaması Fed’in faiz artırım beklentilerini düşürerek dolarda küresel bazda güç kayıpları devam ettirdi. ABD Borsalarında DJ 30 endeksi hammadde ve telekomünikasyon sektörü şirketleri öncülüğünde alıcılı seyrederken, SP 500 endeksi kamu dağıtım ve finans sektörü öncülüğünde alıcılı seyretti. ABD’de bugün haftalık işsizlik başvuruları ile Philadelphia FED imalat endeksi açıklanacak. Ayrıca, New York FED Başkanı William Dudley’nin açıklama yapması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde gün içinde veri akışı sakindi. İngiltere’den açıklanan işsizlik oranı beklentilere paralel olarak yüzde 4,9 olarak geldi. Avrupa Borsaları kamu dağıtım ve bilgi teknolojileri sektörleri öncülüğünde satıcılı seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nde İngiltere perakende satışlar ile Euro Bölgesi enflasyon ve çekirdek enflasyon rakamları açıklanacak. Diğer yandan, Avrupa Merkez Bankası’nın 21 Temmuz’da gerçekleştirdiği toplantısına ait tutanaklar yayınlanacak.

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 yüzde 0,57 değer kazanırken, iki yıllık gösterge tahvil faizi yatay seyretti. Ülke CDS puanı da değişmeyerek 244 seviyesinde yükseldi. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan baktığımızda hareketli ortalamalarının üzerinde seyreden BİST100’deki negatif fiyatlamanın devam etmesi durumunda 200 günlük hareketli ortalama ile desteklenen 77.250 desteği kritik olacaktır. Bu seviyenin kırılması durumunda 76.400 ve ardından 74.900 seviyeleri test edilebilir. Yukarıda ise ilk olarak 80.000 direnci takip edilecektir. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 82.500 ve ardından 84.300 seviyeleri hedeflenebilir.