BİST 100 endeksi Cuma günü 82.825 – 82.234 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 82.825 seviyesinde yüzde 0.29  değer kazancıyla tamamladı.

Cuma günü ABD tarafında yoğun bir veri akışı mevcuttu. Haziran ayına ilişkin enflasyon aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda ise yüzde 1 ile beklentilere paralel gerçekleşti. Benzer şekilde çekirdek enflasyon da aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda ise yüzde 2.3 ile beklentileri karşıladı. Olumlu gelen enflasyon verilerinin ardından sanayi üretimi ve perakende satışların da beklentilerin üzerinde açıklanması gün içerisinde USDTRY paritesindeki alımları hızlandırdı. ABD borsalarında haftanın son işlem gününde yatay bir görünüm hakimdi.

Euro Bölgesi’nde Cuma günü enflasyon ve ticaret dengesi verileri takip edildi. TÜFE aylık bazda yüzde 0.1 , yıllık bazda yüzde 0.2 ile piyasa beklentilerine paralel açıklandı. Benzer şekilde çekirdek TÜFE de beklentiler paralelinde gerçekleşti. Ticaret dengesi ise 24.5 milyar Euro ile beklentilerin altında kaldı. Fransa’da yaşanan terör olaylarının etkisiyle Cuma günü Avrupa borsalarında hafta başı itibariyle hakim olan pozitif görünümün değiştiği izlendi. Avrupa borsaları yataya yakın negatif kapanırken , bu satışlara enerji, ham madde , dayanıklı tüketim malları ve bankacılık sektörü hisselerine gelen satışlar öncülük etti.

Yurtiçinde veri akışının nispeten sakin olduğu günde TÜİK tarafından iş gücü istatistikleri açıklandı. İşsizlik oranı yüzde 9.3’e gerilerken, iş gücüne katılık ve istihdam oranlarında da artış yaşandı. Cuma gününe satıcılı başlayan BİST’de XMANA ve XGIDA hisselerine gelen alımlar gün pozitif tamamlandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Türk Havayolları’nın kredi notunu düşürdüğünü açıklandı. Ardından Pegasus’un da Haziran ayında yolcu sayısı ve doluluk oranının gerilediği açıklandı. Havayolu hisselerinde yaşanan bu olumsuz görünümün ardından gün içinde en fazla değer kaybeden endeks ulaşım oldu. CDS risk primi ise 224’e yükseldi. Cuma günü yurtiçinde başarısız darbe girişiminin etkisiyle piyasalardaki fiyatlamalara etkisi izlenecek olup, TCMB ve Mehmet Şimşek’ten gelen olumlu açıklamalar piyasalardaki fiyatlamalar açısından önemli olacaktır. Bugün yurtiçinde ve küresel piyasalarda veri akışı sakin geçecek.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste yükselişlerin devam etmesi durumunda 83.500 seviyesinin ardından 85.000 ve 85.900 dirençleri izlenecektir. Endekste görülebilecek satışlarda 82.000 seviyesinin aşağısında 80.900 ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 79.700 destekleri takip edilecektir.