BİST 100 endeksi dün 76.088–74.671 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 74.671 seviyesinde yüzde 2.05 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de Mayıs ayına ait enflasyon verileri aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda yüzde 1.0 artış gösterdi. Çekirdek enflasyona baktığımızda aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda yüzde 2.2 artışla piyasa beklentileri dahilinde açıklandı. Haftalık işsizlik başvuruları 277 bin ile, Philadelphia Fed imalat endeksi 4.7 puan ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Güne satıcılı başlayan ABD borsalarında, Avrupa borsalarına benzer şekilde akşamüstü gelen haber akışlarının ardından alımlar görüldü. Bugün ABD’de Mayıs ayına ait konut başlangıçları ve inşaat izinleri izlenecektir.

Dün Euro Bölgesi’nde Mayıs ayı manşet enflasyon yüzde 0.1 azalırken, çekirdek enflasyon yüzde 0.8 artışla piyasa beklentilerine paralel açıklandı. Brexit tartışmalarının etkisiyle Avrupa borsaları aşağı yönlü eğilimine devam etti. Gün içerisinde satıcılı seyreden Avrupa borsaları akşamüstü İngiltere İşçi Partisi milletvekili Jo Cox'un seçim bölgesinde öldürülmesinin ardından iki tarafın da Brexit kampanyalarına ara vereceği haberleriyle kayıplarının bir miktarını telafi etti. Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi’nin konuşması takip edilecektir.

Yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST küresel piyasalara ayak uydurarak satıcılı seyretti. 2 yıllık tahvil faizinde herhangi bir değişim görülmezken, dün gün içerisinde doların küresel bazda değer kaybıyla sert yükselen USDTRY paritesinde akşam satışlar etkili olsa da günü alıcılı kapattı. Yurtiçi CDS puanı 272 puana yükseldi. Yurtiçinde bugün de veri akışımız sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 74.500 ve aşağısında 73.550 desteği takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 76.676 seviyesi ve üzerinde 20 günlük hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 77.420 seviyesi hedeflenebilir.