BİST100 endeksi dün 77.678 – 76.255 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.678 seviyesinde yüzde 1,04 değer kazancıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde veri akışı sakin geçerken, Eylül ayına ilişkin işsizlik oranı beklentiler paralelinde yüzde 11.3 olarak piyasa beklentilerinin altında açıklandı. Verinin detaylarına baktığımızda işgücüne katılım oranı artarken istihdam oranının sabit kaldığı görüldü. Tarım dışı işsizlik oranında da artış kaydedildiği görüldü.  Fed sonrası TL cinsi varlıklarda görülen değer kaybına paralel BİST100, güne satıcılı başlarken küresel borsalara gelen alımların etkisiyle günü pozitif tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizlerindeki düşüş borsadaki yükselişi destekleyen bir unsur oldu. BİST100’de sektörler pozitif bir görünüm sergilerken, enerji ve gayrimenkul sektörleri negatif ayrıştı.

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Parlamentosu Türkiye ile müzakereleri geçici olarak askıya aldığını duyurmuştu. Ancak bu karar nihai bir karar olmayıp AB Komisyonu’nun Türkiye ile ilgili müzakereleri askıya alma değerlendirmesi bekleniyordu. Bugün bu kararın kamuoyuna açıklanması bekleniyor. İki ülke çıkarları gereği biz kararın komisyonda reddedileceğini ve müzakerelerin devam edeceğini düşünüyoruz. Böyle bir durumda TL cinsi varlıklarda değer kazanımı görülebilecekken, AB Komisyonu’nun Türkiye ile müzakere sürecini resmi olarak durdurması halinde ise değer kayıpları görülebilir.

Dün ABD’de ABD’de enflasyon yüzde 0.2, çekirdek enflasyonda benzer şekilde beklentiler dahilinde yüzde 0.2 olarak açıklandı. Enflasyon verilerinin beklentiler düzeyinde gelmesi piyasada sert hareketler oluşturmazken mevcut yapıda dolarda değer kazanımları devam etti. Fed faiz kararının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş devam ederek dün yüzde 2,6422’lere kadar yükseldi. Bu seviye aynı zamanda Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek değeri ifade etmesi bakımından önemli. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş dolar endeksinde de alımlara sebep olurken, doların küresel bazda değer kazancı her geçen gün artmakta.

ABD borsaları dün ham madde ve bankacılık sektörleri öncülüğünde alıcılı seyretti. Bugün ABD’de veri akışı sakin geçecektir.

Euro Bölgesi’nde Dün  büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI ve hizmet PMI verileri bundan sonraki süreçte ekonominin canlanma noktasının belirleyicileri arasında yer almasından dolayı yakından takip edildi. İmalat PMI beklentilerin üzerinde 54.9 olarak açıklanırken hizmet PMI verisi ise 53.1 ile beklentilerin altında kaldı. Euro Bölgesi’nde büyümedeki yavaşlamanın devam ettiği algısı  mevcut.

Avrupa borsaları ise dün bankacılık ve bilgi teknolojileri sektörleri öncülüğünde alıcılı seyretti.

Bugün Euro Bölgesi Kasım ayına ait enflasyon verisi takip edilecek. Kasım ayına ilişkin öncül açıklanan enflasyon verileri yüzde 0,6 olarak açıklanmıştı. Petrol fiyatlarında görülen yükselişin devam etmesi halinde önümüzdeki dönemde enflasyonda yukarı yönlü yapının görülme ihtimali ön plana çıkmakta. Nisan ayından itibaren enflasyonda düzenli bir şekilde yukarı yönlü etki görüyoruz.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak yukarıdan gelen direnç çizgimizin geçtiği 78.500 seviyesinin kırılması halinde önce 79.500 ve ardından 80.200 seviyeleri test edilebilir.

Aşağıda ise 76.600 desteğinin kırılması halinde önce 75.600 ve arkasından 74.900 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Fed faiz kararının ardından satıcılı başlayan endekste küresel piyasalara paralel alımlar devam ediyor. 95.800 direncinin kırılması önce 97.400 ve arkasından 98.400 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.

Aşağıda ise 94.200 desteğinin altında önce 93.500 ve arkasından 92.800 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir.