BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem günü 77.753 – 77.020 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.053 seviyesinde yüzde 1,01 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de dün yoğun bir veri trafiği mevcuttu. ÜFE beklentilerin altında kalarak aylık ve yıllık bazda yüzde 0,0 olarak gelirken, çekirdek ÜFE aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 1,0 gelerek beklentilere paralel artış gösterdi. Perakende satışlar, aylık bazda yüzde 0,3 gerileme göstererek beklentilerin altında kalırken, çekirdek perakende satışlar yüzde 0,3 olan beklentisini yakalayamayarak yüzde 0,1 gerileme gösterdi. Haftalık işsizlik başvuruları ise 260 bin gelerek tahminlerin altında kalsa da önceki haftaya göre bin kişi arttı. New York imalat endeksi beklentilerden fazla gerileme ile -1.99 olarak açıklandı. Ağustos ayına ait sanayi üretimi yüzde 0,4 gerileyerek Mart ayından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Bir ülke ölçeğinde toplam üretim kapasitesinin ne kadarının kullanıldığını gösteren kapasite kullanım oranı beklentilerin altında kalarak yüzde 75.5 olarak açıklandı. ABD borsaları bilişim, sağlık, tüketim şirketleri ve enerji hisseleri öncülüğünde günü pozitif tamamladı. Bugün ABD’de enflasyon verisi ve Michigan tüketici güveni takip edilecek. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesinde enflasyon rakamlarının seyri oldukça kritik hale geldi. Ayrıca Baker Hughes petrol sondaj kuyu sayıları verisi izleniyor olacak.

Euro Bölgesi’nde dün enflasyon verisi beklentilere paralel aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 0,2 olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon da beklentilere paralel yüzde 0,8 artış gösterdi. Veri sonrası Euro’da hareketlilik gözlenmedi.

Avrupa borsalarında ise tüketim şirketleri, bilişim ve bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde pozitif görünüm hakimdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

Yurtiçinde haftanın son işlem gününe kadar Kurban Bayramı sebebiyle tahvil ve hisse piyasası kapalıydı. Cuma günü yurtiçinde Ağustos ayına ilişkin enflasyon rakamları aylık bazda yüzde 0.29 azalış gösterirken, yıllık bazda yüzde 8.05 artış kaydederek aylık ve yıllık bazda piyasa beklentilerinin altında açıklandı. İşlenmemiş gıda fiyatlarında yaşanan düşüşün gıda enflasyonundaki etkisi  ve kur geçişkenliğinin azalmasıyla enflasyon Nisan ayından bu yana ilk kez geriledi. 2016 yılı 2. Çeyreğine ait büyüme verisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 artış gösterse de piyasa beklentilerinin altında kaldı. Büyümede kamu harcamalarındaki artışın katkı sağladığı görüldü. Temmuz ayı cari denge verisi piyasa beklentilerinin altında 2.60 milyar dolar açık verdi. Borsanın işlem gördüğü son gün olan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yüzde 1 oranında satıcılı kapanış görüldü. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde Çarşamba gününden itibaren kapanış yaptığı seviye olan 8,88’den kapanış görüldü.

Bugün yurtiçinde bugün veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan BİST100’de 78.500 seviyesini aşması halinde 79.300  ve ardından 81.100 seviyeleri izlenebilir.

Aşağıda ise günlük bazda 200 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği 76.900 seviyesi aşağısında 75.800 desteğinin altına gevşemesi halinde 74.200 seviyeleri takip edilebilir.