BİST100 endeksi dün 77.109 – 76.458 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.880 seviyesinde yüzde 0,15 değer kaybıyla tamamladı.

 

Dün yurtiçinde veri akışı sakin geçerken, bir süredir piyasaların beklediği kritik Fed faiz kararı izleniyordu. Fed beklentiler dahilinde faiz oranında 25 baz puan faiz artırımına giderek faiz oranını 0,75 puana yükseltti. Fed’in 2017’ye ilişkin faiz projeksiyonları önemle takip edilirken,  2017’ye ilişkin faiz projeksiyonlarında yukarı yönde revizeler dolarda değer kazanımları yarattı. Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu anda kararın ardından borsalarda satıcılı bir görünüm mevcutken,  kurda ilk etapta etkisinin yukarı yönde olduğunu gördük. Bugün piyasa açılışıyla küresel piyasalardaki satış eğilimiyle BİST100’de satıcılı bir görünüm beklenebilirken, 2 yıllık gösterge tahvil faizlerinde de yukarı yönlü hareketler karşımıza çıkabilir.

 

Bugün yurtiçinde Eylül ayına ilişkin işsizlik oranı verisi takip edilecektir. Beklentiler işsizlik oranının yüzde 11.4 açıklanması yönünde. Ayrıca bugün Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye ile müzakere süreci değerlendirme kararı izleniyor olacak. Komisyondan her ne kadar olumsuz bir karar çıkması beklenmese de gelebilecek haber akışları TL cinsi varlıklar üzerinde volatilite yaratabilecektir.

 

ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,57 seviyelerinin üzerine çıkarken, dolardaki sert  yükseliş gelişmiş ve gelişen ülke borsalarında satıcılı bir görünümü karşımıza çıkardı.

ABD Borsaları  enerji, ve kamu dağıtım sektörü öncülüğünde satıcılı bir görünüm sergiledi.

Bugün ABD’de enflasyon verileri takip edilecek. Dün akşam Fed faiz kararında bugünkü enflasyon verisinin de baz alındığını düşündüğümüzden, 2016 yılı için yukarı yönlü yapılan enflasyon tahmini sonrası bugünkü verinin beklentilerin üzerinde gelen ihtimali ağır basıyor. Özellikle beklentilerin üzerinde gelecek bir veri dolar endeksinde alımların devam etmesini sağlayabilir ancak verinin beklentilerin altında kalması halinde dolar endeksinde sert satışlar izlenebilir.

Dün Euro Bölgesi sanayi üretimi beklentilerin altında  yüzde 0,1 daralma gösterdi. Son Avrupa Merkez Bankası toplantısında Başkan Draghi, büyümenin yavaşladığını ve ekonomide canlılığın arttırılması adına parasal genişlemeye gittiklerini açıklamıştı. Gelen verinin Ekim dönemini kapsadığı için parasal genişlemenin etkilerini önümüzdeki dönemlerde takip ediyor olacağız.

Avrupa Borsaları bankacılık ve sağlık sektörleri öncülüğünde satıcılı seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncül göstergelerinden imalat PMI ve hizmet PMI verileri açıklanacak. Aralık ayına ilişkin açıklanacak verilerde Avrupa Merkez Bankası parasal genişleme sonrası ek katkının olup olmadığını izleyeceğiz. Her ne kadar verilerin büyük bir kısmı parasal genişlemeye yansıtılsa da bundan sonraki süreçte ekonominin canlanma noktasında bir yol gösterici olabilir.

Sabah Asya seansında da negatif bir görünüm mevcuttu.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak 77.100 direncinin aşılması durumunda önce yukarıdan gelen direnç çizgimizin geçtiği 78.500 ve ardından 79.500 seviyeleri test edilebilir.

Aşağıda ise 76.250 desteğinin kırılması halinde önce 75.600 ve arkasından 74.900 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste yükseliş eğilimi devam ediyor. Dün akşam açıklanan Fed faiz kararının ardından bugün satış eğilimi görmemiz mümkün olabilecektir. 95,000 direncinin kırılması önce 95.800 ve arkasından 97.400 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.

Aşağıda ise 93,500 desteğinin altında önce saatlik bazda 100 ve 200 birimlik hareketli ortalamalar ile desteklenen 92.500 ve arkasından 91.850 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir.