BİST 100 endeksi Cuma günü 79.366 – 78.030 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 78.228 seviyesinde yüzde 1,01 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de Cuma günü Temmuz ayına ilişkin ÜFE verileri takip edildi. Aylık bazda yüzde 0.4, yıllık bazda ise yüzde 0.2 daralma gösteren ÜFE beklentileri karşılayamadı. Çekirdek ÜFE ise aylık bazda yüzde 0.3 azalış gösterirken, yıllık bazda yüzde 0.7’lik artışa rağmen piyasa beklentilerinin altında kaldı. ÜFE’de yıllık bazda 2016 yılı içerisindeki en sert gerilemenin kaydedilmesi, dolar endeksinde gerilemeye neden olurken, ABD on yıllık tahvil faizlerinde yüzde 3’ ün üzerinde düşüşe sebep oldu. Benzer şekilde geçtiğimiz haftalarda tarihi zirvelerini test eden ABD borsalarında da satıcılı bir görünüm hakimdi. Dow Jones endeksi yüzde 0.20 , S&P ise yüzde 0.08 oranında değer kaybetti. Borsalardaki satışlara ham madde, bilişim ve telekomünikasyon şirketleri hisselerine gelen satışlar öncülük etti. Benzer şekilde Cuma günü açıklanan perakende satışlar ve Michigan tüketici güveni endeksinin de beklentileri karşılayamaması, üçüncü çeyreğin başlangıcında ABD ekonomisine ilişkin zayıf sinyaller verir nitelikteydi.  Bugün ABD’de New York İmalat Endeksi verisi takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde haftanın son işlem gününde açıklanan büyüme yıllık bazda yüzde 1.6, çeyreklik bazda ise yüzde 0.3 artışla beklentilere paralel açıklandı. Temmuz ayına ait sanayi üretimi ise aylık bazda yüzde 0.6 artışla beklentilerin üzerinde açıklanırken, yıllık bazda piyasa beklentilerini karşılayamadı. Almanya’da ise enflasyon beklentilere paralel açıklanırken, büyüme çeyreklik bazda yüzde 0.4, yıllık bazda ise yüzde 1.8 artışla piyasa beklentilerini aştı. Gelen olumlu verilerle birlikte Euro Bölgesi’ndeki ılımlı toparlanmanın sürdüğü ve Brexit’in kısa vadede makro verileri etkilemediği görüldü. Avrupa Borsa’larında Cuma günü karışık bir görünüm hakimden EuroStoxx50 ve Dax endeksindeki yataya yakın negatif görünüme telekomünikasyon, bankacılık ve kamu hizmeti dağıtım şirketleri hisselerine gelen satışlar öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi’ne ilişkin kritik bir veri akışı gündemimizde yer almıyor.

Yurtiçinde veri akışının sakin olduğu Cuma günü pozitif açılış yapan BİST, küresel borsalardaki satıcılı görünüme ayak uydurarak  günü değer kaybıyla tamamladı. Beklentileri karşılayamayan ABD verilerine rağmen TL’de değer kayıplarıyla kur tarafında ilk etapla satışalar görülse de kapanışa doğru alıcılı görünüm etkili oldu. Ülke CDS puanı ise 242’den 244’e yükseldi. 2 yıllık gösterge tahvil faizleri 2 baz puan gerileme kaydetti. Bugün yurtiçinde Mayıs ayına ilişkin işsizlik oranı takip edilecek. İşsizlik oranının yüzde 9.1’e gerilemesi bekleniyor.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan baktığımızda hareketli ortalamalarının üzerinde seyreden BİST100’deki pozitif fiyatlamanın devam etmesi durumunda 80.000 direnci oldukça kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 82.500 ve ardından 84.300 seviyeleri hedeflenebilir. Aşağıda ise ilk olarak 200 günlük hareketli ortalama ile desteklenen 77.250 desteği takip edilecektir. Bu seviyenin kırılması durumunda 76.400 ve ardından 74.900 seviyeleri test edilebilir.