BİST100 endeksi dün 82.699 – 81.591 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 82.589 seviyesinde yüzde 1.56 değer kazancıyla tamamladı.

ABD tarafında dün ÜFE ve çekirdek ÜFE verileri takip edildi. ÜFE  aylık bazda yüzde 0.5, yıllık bazda yüzde 0.3 artış gösterdi. Çekirdek ÜFE de aylık bazda yüzde 1.3, yıllık bazda yüzde 0.4 artış gösterdi.  Haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin altında 254 bin ile bir önceki haftaya göre değişiklik göstermedi. ABD borsaları bankacılık ve hammadde şirket hisseleri öncülüğünde alıcılı seyretti. Bugün ABD’de TÜFE ve çekirdek TÜFE, New York Fed İmalat Endeksi, perakende satışlar, kapasite kullanım oranı, Michigan tüketici güveni, sanayi ve imalat üretimi verilerini izleyeceğiz. 

Euro Bölgesi’nde dün veri akışı sakin geçti. İngiltere’den Merkez Bankası faiz kararı ve varlık satın alım programı açıklandı. İngiltere Merkez Bankası faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayarak yüzde 0.50 puanda sabit bıraktı. Piyasa beklentileri İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranında 25 baz puan indirime gitmesi yönündeydi. Varlık satın alım programında da bir değişiklik yapılmayarak 375 bin sterlinde sabit bırakıldı. Yapılan açıklamalarda ise Ağustos ayında ek parasal genişleme sağlanabileceğine ilişkin ifadedeler kullanıldı. Avrupa Borsaları hammadde, bankacılık ve telekomünikasyon şirket hisseleri öncülüğünde yükseliş kaydetti. Avrupa hisseleri şirketlerin kar rakamlarının beklentilerin üzerinde açıklanmasıyla yükseliş kaydederken, İngiltere’nin piyasa beklentilerinin aksine faiz indirimine gitmemesiyle İngiltere hisse senetlerinde düşüş görüldü. Bugün Euro Bölgesi’nde Haziran ayına ait TÜFE verileri, ayrıca Mayıs ayı ticaret dengesi takip edilecektir.

Yurtiçinde dün cari denge verisi  1.86 milyar dolar ile beklentilerin altında açık verdi. Sanayi üretimi verisi aylık bazda yüzde 1.6, yıllık bazda 5.6 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. BİST’te yüzde 1,5 üzeri primli kapanış  ve TL kurlarında satıcılı bir görünüm 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki yüzde 1.26’lık geri çekilmeyi destekler nitelikteydi. BİST’te alımlar bankacılık,  gıda ve sanayi sektörleri şirket hisseleri öncülüğünde alıcılı seyretti. CDS risk primi

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste yükselişlerin devam etmesi durumunda 83.500 seviyesinin ardından 85.000 ve 85.900 dirençleri izlenecektir. Endekste görülebilecek satışlarda 82.000 seviyesinin aşağısında 80.900 ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 79.700 destekleri takip edilecektir.