BİST 100 endeksi dün 76.615–75.356 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.759 seviyesinde yüzde 1.01 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de dün Mayıs ayına ait  perakende satışlar verisi yüzde 0.5 ile beklentilerin üzerinde çekirdek perakende satışlar verisi ise yüzde 0.3 ile beklentilere paralel açıklandı. ABD borsaları bankacılık ve hammade şirketleri öncülüğünde satıcılı seyretti. ABD’de bugün FOMC faiz kararı ve ardından Fed başkanı Janet Yellen’ın konuşması takip edilecektir. Piyasanın bu toplantıda Fed’in bu toplantıda faiz artırımına dair beklentisi bulunmamakla birlikte yayınlanacak ekonomi projeksiyonlarının önümüzdeki döneme ilişkin Fed’in ne zaman ve hangi sıklıkla faiz artırımına gidebileceğine dair ipuçları verebilir. Projeksiyonların yayınlanmasının ardından volatilite yükselebilir.

Dün Euro Bölgesi’nde Nisan ayına ait sanayi üretimi verileri aylık bazda yüzde1.1, yıllık bazda yüzde 2.0 ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. Bu hafta merkez bankaları toplantıları tedirginliği ve İngiltere referandumuna kadar olan belirsizlikle Avrupa borsalarındaki satışlar devam etmekte. Avrupa borsaları dün petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji sektörü hisselerinde satışa neden olmasının yanı sıra tüketim ve kamu dağıtım şirketleri öncülüğünde değer kaybetti. Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

Yurtiçinde de veri akışının sakin geçtiği dünde yurtdışında bu akşamki FOMC toplantısı ve Asya seansında Japonya Merkez Bankası para politikası toplantısıyla derinleşen tedirginlikler nedeniyle BİST’de küresel borsalara paralel satıcılı görünüm devam etti. Bir önceki gün 76.000 seviyesinin altını denense de kapanışta bu seviye üzerinde kalmayı başarmıştı fakat dün BİST 76.000 seviyesi üzerinde kalmayı başaramadı. Tahvil faizindeki 1,74’lük artış borsadaki satışları destekler nitelikteydi. Doların küresel bazda değer kazandığı dünde USDTRY’de alıcılı bir görünüm hakimken, EURTRY’de parite etkisiyle satıcılı bir görünümdeydi. Yurtiçi CDS puanında 270 puana yükseldi. Yurtiçinde bugün de veri akışımız sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste 27 gündür devam eden 76.000-80.000 bant aralığındaki hareket bozuldu ve satışlarla 76.000 seviyesi aşağısında kapanış görüldü. Teknik açıdan endekste 76.000 seviyesi kırıldı ve devam edebilecek satışlarda 75.250 ve aşağısında 74.500 destekleri takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan77.100 seviyesi ve üzerinde 20 günlük hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan 77.650 seviyesi hedeflenebilir.