BİST 100 endeksi dün 77.016 – 76.268 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.995 seviyesinde yüzde 0,99 değer kazancıyla tamamladı.

Dün yurtiçinde veri akışı sakin geçerken, küresel piyasalarda devam eden olumlu seyre BİST100’de de ayak uyduruldu. Endekste gayrimenkul ve bankacılık sektörleri öncülüğünde alımlar ön plandaydı. Kur tarafına baktığımızda gelişen ülkeler dolar karşısında karışık bir görünüm sergilerken yüzde 0,74 ile en çok değer kaybeden para birimi olarak ilk sırada yer aldı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde sınırlı geri çekilmeyle yüzde 11. 15 seviyeleri kaydedilirken, ülke CDS puanı 284’e geriledi.

Dün TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, Türkiye Bankalar Birliğinde yaptığı sunumda Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranları, rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) ve tahvil alımları aracılığıyla kalıcı likidite sağlanarak finansal sistemi destekleyici adımlar atıldığını ancak piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edilebileceğini altını çizdi. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

Dün ABD’de veri akışı sakin geçerken bugün ABD’den gelecek verilere ve faiz kararına odaklanacak. Fed’in faiz artırmasını beklediğimiz toplantıda özellikle Fed faiz projeksiyonlarında yapılacak olan revizelerin gelişmekte olan ülke kur ve borsalarında yaratacağı harekete paralel yurtiçinde de TL varlıklarında hareketlilik görülebilir. Fed’in projeksiyonlarda büyüme, enflasyon ve faizleri yukarı yönlü revize etmesi halinde TL çaprazlarında yükselişler görülmesini beklerken aşağı yönlü gelebilecek revizyonlarda ise TL’nin değer kazanmasıyla sert satışlar yaşanabilir.

ABD borsaları dün enerji ve bilgi teknolojileri sektörleri öncülüğünde alıcılı seyretti.

Dün Almanya’dan açıklanan aylık bazda enflasyon verisi beklentiler dahilinde yüzde 0,1 olarak açıklandı.  Euro Bölgesi’nde Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksi beklentilerin altında 13.8 puan olarak açıklanırken ZEW’den yapılan açıklamada Avrupa’da 2017 yılında yapılacak seçimlere ilişkin politik riskler ve İtalya’da yaşanan bankacılık sektörü kaynaklı ekonomik risklerin etkisinin daha yeni hissedilmeye başlandığı vurgulandı. Avrupa borsaları dün gayrimenkul ve telekomünikasyon sektörleri öncülüğünde yükseliş kaydetti. Bugün ise Euro Bölgesi’nden Ekim ayına ilişkin sanayi üretimi verisi izlenecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik olarak 77.100 direncinin aşılması durumunda önce kritik bir direnç olarak görülen 78.500 ve ardından 79.500 seviyeleri test edilebilir.

Aşağıda ise 76.250 desteğinin kırılması halinde önce 75.600 ve arkasından 74.900 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Endekste yükseliş eğilimi devam ediyor. Bu akşam açıklanacak Fed faiz kararının ardından yarın faiz projeksiyonlarına göre boşluklu açılış görmemiz mümkün olabilecektir. 95,000 direncinin kırılması önce 95.800 ve arkasından 97.400 seviyesine kadar yükselişler yaşanabilir.

Aşağıda ise 93,500 desteğinin altında önce saatlik bazda 100 ve 200 birimlik hareketli ortalamalar ile desteklenen 92.500 ve arkasından 91.850 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir.