BİST100 endeksi dün 81,639 – 80,917 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 81.321 seviyesinde yüzde 0.22 değer kazancıyla tamamladı.

ABD tarafında dün veri akışının sakin olduğu günde Fed üyesi Kaplan’ın konuşması takip edildi. Kaplan konuşmasında Fed’in istihdam hedefine doğru iyi ilerleme kaydettiğini ve kademeli faiz artışının uygun olduğunu belirtti. Konuşma piyasalarda hareketliliğe neden olmadı. ABD borsaları telekomünikasyon, kamu hizmetleri ve tüketim şirketleri sektörlerine ait hisseler öncülüğünde artış gösterdi. ABD tarafında bugün ÜFE ve haftalık işsizlik başvuruları verileri takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün açıklanan sanayi üretimi aylık bazda yüzde 1.2 azalışla beklentilerden daha fazla gerileme kaydetti. Yıllık bazda da yüzde 0.5 açıklanan sanayi üretimi beklentileri karşılayamadı. Avrupa Borsaları hafta başında gelen sert yükselişin ardından kar satışları yaşadı. Dax endeksinde bilişim ve otomotiv , Euro Stoxx’da ise enerji ve bankacılık sektörü hisselerine gelen satışları , bu düşüşlere öncülük etti. Euro Bölgesi’nde bugün veri akışı sakin olacak. İngiltere Merkez Bankası’nın Brexit sonrası yapacağı ilk toplantı olması nedeniyle bugünkü faiz kararı önem taşımakta. Özellikle varlık alım programına ilişkin verilecek mesajlar ön planda olacaktır.

Yurtiçinde dün veri akışı sakin geçti. BİST’de pozitif görünüm korunmaya devam ederken, gıda ve spor endeksleri en çok değer kazanan endeksler oldu. TL’nin gelişmekte olan ülke kurları içerisinde değer kaybedişi kur tarafında yükselişlere neden oldu. CDS primi yaklaşık 1 yılın en düşük seviyelerinden 223’e yükseldi .Bugün yurtiçinde cari denge ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Verilerin beklentilerin üzerinde açıklanması durumunda borsadaki yükselişlerin hız kazanması beklenebilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste yükselişlerin devam etmesi durumunda 82.000 seviyesinin ardından 83.500 ve 85.000 dirençleri izlenecektir. Endekste görülebilecek satışlarda 80.000 seviyesinin aşağısında 78.900 ve 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 77.400 ve ardından destekleri takip edilecektir.