BİST 100 endeksi dün 77.763 – 79.066 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 79.033 seviyesinde yüzde 1,38 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de veri akışı sakindi ve haftalık işsizlik başvuruları 266 bin olarak beklentiler paralelinde açıklandı. ABD borsaları  3 günlük düşüşünün ardından yükselişe geçti. Yükselen petrol fiyatları enerji sektörü şirket hisselerine değer kazandırırken, sanayi ve dayanıklı tüketim malı sektörlerine gelen alımlar da yükselişlerde etkiliydi. Bugün ABD’de veri akışı sakin geçen haftanın en yoğun günü olacaktır. Temmuz ayına ait ÜFE ve çekirdek ÜFE, perakende satışlar, çekirdek perakende satışlar ve Michigan tüketici güveni verileri takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde veri akışının sakin geçtiği dünde, Avrupa borsaları sanayi, tüketim şirketleri öncülüğünde pozitif kapanış yaptı. Bugün Euro Bölgesi’nde 2016 yılı 2. çeyreğe ait büyüme verisi ve Haziran ayı sanayi üretimi verileri takip edilecektir. Ayrıca Almanya’ya ait TÜFE ve büyüme verileri izleniyor olacak.

Yurtiçinde dün Haziran ayına ait cari denge verisi takip edildi. Cari denge 4.94 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde açık verdi. Verinin etkisiyle TL paritelerinde ilk etapta değer kayıpları görülse de kalıcı olamadı ve USDTRY’de yatay bir kapanış görülürken, EURTRY’de parite etkisiyle satcılı bir görünüm hakimdi. BİST’te günün ilk yarısında satıcılı bir görünüm hakim olsa da, ikinci yarısında alıcılı bir seyir izlendi. 2 yıllık gösterge faizinde 3 baz puanlık bir artış TL paritelerindeki görünümü destekler nitelikteydi. BİST bankacılık endeksinde bir önceki günkü kayıplar yüzde 1,99 yükselişle dün telafi edildi. Ülke risk primi olan CDS puanı 243’ten 242’ye sınırlı geriledi. Yurtiçinde bugün veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan baktığımızda hareketli ortalamalarının üzerinde seyreden BİST100’deki pozitif fiyatlamanın devam etmesi durumunda 80.000 direnci oldukça kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 82.500 ve ardından 84.300 seviyeleri hedeflenebilir. Aşağıda ise ilk olarak 200 günlük hareketli ortalama ile desteklenen 77.250 desteği takip edilecektir. Bu seviyenin kırılması durumunda 76.400 ve ardından 74.900 seviyeleri test edilebilir.