BİST100 endeksi dün 79.290–78.626 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 79.235 seviyesinde yüzde 1.56 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün veri akışı sakinken, Cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin pozitif etkisi piyasalar üzerinde sürmeye devam etti. Düşük şirket karlılıkları ve Brexit tedirginliklerine rağmen ABD’nin güçlü istihdam verisi açıklaması dolar endeksindeki toparlanmanın sürerek doların gün içerisinde değer kazanmasında etkili oldu. Bu kapsamda pozitif seyreden ABD borsalarında S&P endeksi 2141,90 seviyesinde tarihi zirvesini kaydetti. Bugün ABD’ de Fed üyesi Bullard’ın konuşması takip edilecektir.

Euro Bölgesi’nde dün kritik bir veri akışı gündemimizde yer almıyordu. Kredi derecelendirme kurumu S&P Almanya’nın kredi notunu teyit ederken, Alman ekonomisinin Brexit riskini absorbe edebilecek kadar güçlü olduğu belirtildi. Almanya başbakanı Merkel ise yaptığı açıklamada İngiltere’nin yeni başbakanının seçilmesiyle birlikte, AB’den ayrılma sürecinin başlatılmasını beklediklerini belirtti. İngiltere tarafında konuşma yapan başbakan David Cameron bundan sonraki süreçte AB’ye yakın olmanın İngiltere’nin temel çıkarı olduğunu belirtti. Referandumun ardından İngiltere’de tekrar oylama yapılması için yaklaşık 4 milyon vatandaşın imza verdiği dilekçe hükümet tarafından reddedildi. Avrupa Borsaları endüstri ve hammadde sektörleri öncülüğünde alıcılı seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait Haziran ayı enflasyon verileri takip edilecektir.

Yurtiçinde dün veri akışı sakin geçti. ABD’de geçtiğimiz Cuma açıklanan güçlü istihdam verilerini ve Japonya’dan gelebilecek mali teşvik beklentileriyle birlikte hakim olan pozitif görünüme paralel BİST de alıcılı seyretti. Tahvil faizlerinde görülen yüzde 0.24’lük artış USDTRY ve EURTRY’de alıcılı görünümü destekler nitelikteydi. Yurtiçinde bugün de veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste yükselişlerin devam etmesi durumunda 79.350 seviyesinin ardından 80.000 ve 81.250 dirençleri izlenecektir. Endekste görülebilecek satışlarda 78.900 seviyesinin aşağısında 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 77.400 ve ardından 76.900 destekleri takip edilecektir.