BİST100 endeksi dün 77.108 – 76.360 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.360  seviyesinde yüzde 0.20 değer kazancıyla tamamladı.

Dün TCMB, tesis edilen teminat döviz depoları için limit uygulamasına 11 Kasım itibariyle yeniden başlayacağını duyurdu. Banka limitlerinin 17 Temmuz 2016 öncesi limitlerin dört katı olarak uygulanacağını bildiren merkez bankası piyasalardaki döviz likiditesini artırmayı amaçlıyor. Alınan kararın kur tarafındaki yükselişi önleyemeye yetmediği, TL’nin gelişen ülke para birimlerine paralel dolara karşı değer kaybetmesine engel olamadığı görüldü. BİST100’de sınırlı pozitif bir kapanış görülürken, kur tarafında 3.31 zirvesinin ardından geri çekilmeler mevcut olsa da alıcılı görünüm korunmakta. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 5 baz puanlık gerileme kaydedildi.  Ülke CDS puanı ise 287 puana yükseldi.

Bugün yurtiçinde Eylül ayına ilişkin Cari Denge verisi  takip edilecektir. Beklentileri cari dengenin  1.95 milyar dolar açık vermesi yönünde. Verinin beklentilerden çok sapmaması durumunda piyasalarda etkisi sınırlı olabilir.

Dün ABD‘de seçim sonuçlarının etkileri ve haber akışları ön plandayken, makro veri akışı olarak haftalık işsizlik başvuruları takip edildi. İşsizlik başvuruları son dört haftanın en düşük seviyesinde 254 bin kişi olarak açıklandı. Fed üyesi Bullard’ın konuşmasında önümüzdeki 2-3 yıl düşük faiz oranlarının devam edeceğini düşündüğünü belirtti. Dün ayrıca ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın 100 günlük icraat vaatlerini içeren metin yayınlandı. Metinde yer alan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yeniden müzakere edilmesi veya anlaşmadan çıkılması ile BM iklim değişikliği anlaşmalarına aktarılan milyarlarca dolarlık ödemeyi iptal edip bu parayı ABD’nin su ve çevre altyapıları için kullanılacağı ifadeleri önümüzdeki süreçte Trump’ın izleyeceği finans politikaları adına ipucu verdi.

ABD borsaları Trump’ın açıklamalarının etkisiyle günü alıcılı bir şekilde geçirirken, Dow Jones Endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. ABD borsaları finans ve endüstri sektörleri öncülüğünde alıcılı seyretti. Bugün ABD’de Fed Başkan Yardımcısı Fischer’in konuşması takip ediliyor olacak. Ayrıca Michigan tüketici güven endeksi izleniyor olacak. Beklentiler verinin 87.9 olarak açıklanması şeklinde.

Euro Bölgesi’nde dün veri akışı sakin geçerken, Avrupa piyasalarında Trump rallisinin etkisinin hız kestiği gözlenirken Avrupa piyasaları günü satıcılı sonlandırdı. Avrupa borsaları kamu dağıtım sektörü öncülüğünde negatif seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nin lokomotif ekonomisi Almanya’nın enflasyon verileri takip edilecek. Beklenti enflasyonun aylık bazda yüzde 0.2 ve yıllık bazda yüzde 0.8 ile artış göstermesi yönünde.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyrettiği BİST 100 endeksinde ilk etapta 73.500 seviyesi ve 72.500 desteği izleniyor olacak. Bu seviyenin aşılması durumunda satışların hız kazanarak 70.000 seviyesine doğru düşüşler görülebilir.

Endekste yükselişlerin örülmesi durumunda ilk etapta kırılan bant hareketinin dip noktası olan 76.500 direnci kritik olacaktır. Bu direncin kırılması durumunda 78.500 direnci ve üzerinde 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste düşüşlerde ilk etapta 93.800 ve 91.700 destekleri ön planda olacak. Bu seviyenin kırılması halinde 90.090 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir.

Yukarıda ise 95.500 seviyesinin aşılması durumunda ilk olarak 96.500 ve ardından 97.700 dirençlerine doğru yükselişler görülebilir.