BİST100 endeksi dün 78.733 – 77.532 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.955 seviyesinde yüzde 0.72 değer kaybıyla tamamladı.

ABD’de dün veri akışı oldukça sakindi. Enerji Bilgi İdaresi’nin açıkladığı haftalık ham petrol stokları 1.055 milyon varil artış gösterdi. ABD’nin toplam stok miktarını gösteren Cushing Oklahoma verileri de 1.163 milyon varil artarak toplam 65.255 milyon varil olarak açıklandı. ABD borsalarında beklentileri karşılayamayan şirket bilançoları nedeniyle satışlar etkili olurken ;enerji, bankacılık sektörü hisselerinde yaşanan düşüşlerle gün yataya yakın negatif tamamlandı. Bugün ABD’den haftalık işsizlik başvuruları takip edilecektir. Başvuruların bu hafta 265 bin olarak açıklanması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde veri akışının sakin olduğu günde borsaların, küresel borsalardaki satış hareketine ayak uydurduğu görüldü. Euro Stoxx50 günü yüzde 0.35, Dax endeksi ise yüzde 0.39 değer kaybıyla tamamladı. Borsalarda yaşanan düşüşe kamu hizmeti dağıtım ve sağlık şirketleri hisselerine gelen satışlar öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi’nde kritik bir veri akışı gündemimizde yer almıyor.

Yurtiçi piyasalarda dün küresel piyasalardaki olumlu hava ve yurtiçindeki pozitif gelişmelerle günün ilk yarısına kadar pozitif seyreden BİST’te günün ikinci yarısından sonra kâr realizasyonları görüldü ve negatif kapanış gerçekleştirdi. Doların küresel bazda değer kaybettiği günde , Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı hafiflerken yurtiçinde Rusya ile devam eden normalleşme sürecine ilişkin gelen haber akışları da kurdaki geri çekilmeleri destekledi.

2 yıllık gösterge faizinde 9 baz puanlık bir geri çekilme görülürken ve ülke risk primi olan CDS puanı 246’dan 243’e geriledi.

Yurtiçinde bugün Haziran ayı cari denge verisi takip edilecektir. 2016 yılı başından beri dalgalı bir seyir izlese de, toparlanma eğilimi gösteren cari dengenin Haziran ayında 4.30 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Cari dengenin beklentilerden daha az açık vermesi durumunda TL tarafındaki pozitif görünümün desteklenmesi beklenebilir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan baktığımızda hareketli ortalamalarının üzerinde seyreden BİST100’deki pozitif fiyatlamanın devam etmesi durumunda 80.000 direnci oldukça kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 82.500 ve ardından 84.300 seviyeleri hedeflenebilir. Aşağıda ise ilk olarak 200 günlük hareketli ortalama ile desteklenen 77.300 desteği takip edilecektir. Bu seviyenin kırılması durumunda 76.400 ve ardından 74.900 seviyeleri test edilebilir.