BİST 100 endeksi Cuma günü 78.500 – 77.676 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.975 seviyesinde yüzde 0.10 değer kazancıyla tamamladı.

Cuma günü yurtiçinde kritik bir veri akışı bulunmazken, yurtiçi piyasaların satıcılı görünümün ağırlıkta olduğu küresel piyasalardan pozitif ayrıştığı görüldü. BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününde  telekomünikasyon sektörü hisselerine gelen alımlar ön plandayken bankacılık sektörü haftayı yatay hareketlerle tamamladı.  Kur tarafında geçtiğimiz hafta içerisinde test edilen 3.0650 seviyesinin haftanın son işlem gününde de test edildiği görüldü. 2 yıllık gösterge tahvil faizinin 5 baz puanlık yükseliş kurdaki yukarı yönlü denemeleri destekler nitelikteydi. Ülke CDS puanı 249 puana sınırlı yükseldi. Gün içinde yurtiçinde Ağustos ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Sanayi üretiminin ilgili dönemde aylık bazda yüzde 4.5 artış göstermesi bekleniyor. Temmuz ayı içerisinde yaşanan darbe girişimi ve tatil sayılarının fazla olması nedeniyle yüzde 7.0 daralan sanayi üretiminin ne kadar toparlanacağı takip edilecektir. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi 3. çeyrek büyümesine ilişkin olumlu beklentiler oluşturabilir.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’de tarafında yoğun bir veri akışı söz konusuydu. Kritik öneme sahip tarım dışı istihdam verisi Eylül ayında 156 bin ile beklentilerin altında kalırken, bir önceki ay açıklanan veri yukarı yönlü revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda yüzde 0.2 ile beklentilerin altında kalırken, yıllık bazda beklentilere paralel yüzde 2.6 artış gösterdi. İşsizlik oranı ise 4 ayın ardından tekrar yüzde 5’e yükseldi. Verinin ardından FED’in faiz artırım beklentilerinde Kasım ayı için gerileme görülürken, Aralık ayında artış olması dikkat çekti. Dolar endeksi 4 günlük yükselişin ardından Cuma günü değer kayıpları yaşadı. Diğer yandan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin gerileme kaydettiği görülüyor.

Bu sabaha karşı ABD Başka adayları Trump ve Clinton arasında yapılan ikinci münazarada Clinton’ın ilk münazaradaki gibi öne çıkmasının ardından Meksika Pesosu’nda sert değer kazanımları görülürken ABD vadelilerinde herhangi bir hareketlilik söz konusu olmadı. Bugün ABD’de piyasaları etkileyecek önemde veri akışı bulunmamaktadır.

Cuma günü Euro Bölgesi’nde Almanya ve İngiltere’ye ait sanayi üretimi verileri açıklandı. Açıklanan verilerin Avrupa piyasalarındaki etkisi sınırlı olurken, bilgi teknolojileri ve endüstri sektör hisseleri öncülüğünde satıcılı bir görünüm hakim oldu. Bugün Almanya’da Ağustos ayına ait ticaret dengesi açıklanacak.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor. 200 günlük hareketli ortalamanın desteklediği seviye olan 77.230’un kırılması durumunda 76.000 ve bu seviyenin altında 74.700 seviyesi görülebilir.          

Endekste yukarıda ise 78.400 direnci üzerinde gelecek olası kapanışlarda 79.600 ve 80.150 seviyeleri takip edilebilir.