BİST 100 endeksi dün 78.824 – 77.711 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 78.524 seviyesinde yüzde 0,96 değer kazancıyla tamamladı.

ABD’de dün de veri akışı sakin geçti. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı haftalık ham petrol stokları 1 milyon varillik azalış beklentilerinin aksine, geride bıraktığımız haftada 2 milyon varil artış gösterdi. Dün dolar küresel bazda değer kaybederken, dolar endeksi yeniden 95 seviyelerine geriledi. ABD Borsalarında ise pozitif bir görünüm hakimdi. Temel tüketim malları üreten firmalar, sağlık ve medya sektörü hisselerinde alımlar görülürken, hammadde ve enerji sektörü hisselerine gelen satışlar nedeniyle borsalar günü yataya yakın pozitif tamamladı. Bugün de ABD’de veri akışı sakin geçecek olup, Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı  ham petrol stok verilerinin petrol fiyatlarına etkisi ve enerji sektörü şirketleri üzerindeki etkilerini takip ediyor olacağız.

Euro Bölgesi’nde dün Almanya’ya ait ithalat verisi aylık bazda beklentileri aşarken, ihracat verisi beklentilerin altında kaldı. Almanya ticaret dengesi 24,9 milyar Euro fazla verdi. Böylece Almanya ekonomisi yılın ilk 6 ayında toplamda 131 milyar Euro ticaret fazlası açıklamış oldu. Bu rakam geçen yılın ilk 6 ayında 123 milyar Euro düzeyindeydi.  İngiltere’de ise sanayi üretimi piyasa beklentilerine paralel olarak bir önceki aya göre artış kaydederken, imalat üretimi Haziran ayında piyasa beklentilerinin altında kaldı.  İmalat üretimi aylık bazda yüzde 0.3 gerilerken, yıllık bazda ise yüzde 0.9 artış gösterdi. Ticaret dengesi ise beklentilerin bir hayli üzerinde açık verdi. Brexit’in etkileriyle İngiltere’de ticaret ve üretim alanlarında yavaşlamalar öne çıkmakta.  Avrupa borsaları dünü küresel borsalara paralel şekilde pozitif tamamladı. Bankacılık, ham madde, otomotiv ve sağlık sektörleri hisselerine gelen alım yükselişlere öncülük etti. Dax endeksi yüzde 2.5 , Euro Stoxx ise yüzde 1.55 değer kazandı. Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin geçecektir.

Yurtiçi piyasalarda dün Merkez Bankası, piyasalardaki likiditeyi artırmak amacıyla Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puanlık indirime gittiğini açıkladı. Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde , yeni değişiklikle birlikte finansal sisteme yaklaşık 1.1 milyar TL ve 600 milyon dolar likidite sağlanmış olunacağı belirtildi. Dün Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesi önem taşımaktaydı. Görüşmenin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirileceğine dair olumlu mesajlar yurtiçindeki iyimserliği destekledi. Önümüzdeki dönemde Rusya ile devam eden bu süreç turizm ve Rusya ile ihracat yapan şirketler açısından destekleyici olabilir. Tüm bu gelişmelerle kur tarafındaki geri çekilme devam ederken ,Borsa İstanbul küresel piyasalardaki pozitif havaya ayak uydurarak bankacılık sektörü şirket hisseleri öncülüğünde alıcılı görünümünü korudu.. 2 yıllık gösterge faizinde yatay bir görünüm hakimken ,ülke risk primi olan CDS puanı 247’den 246’ya geriledi. Yurtiçinde bugün de veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan baktığımızda, BİST100’deki pozitif fiyatlamanın devam etmesi durumunda 80.000 direnci oldukça kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk olarak 82.500 ve ardından 84.300 seviyeleri hedeflenebilir. Aşağıda ise ilk olarak 200 günlük hareketli ortalama ile desteklenen 77.300 desteği takip edilecektir. Bu seviyenin kırılması durumunda 76.400 ve ardından 74.900 seviyeleri test edilebilir.